Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tak stracili oszczędności życia. Każdy senior powinien wiedzieć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.06.2024 12:48

Tak stracili oszczędności życia. Każdy senior powinien wiedzieć

seniorzy pieniądze
Fot. Pixabay

Metody, jakimi oszuści usiłują wyłudzić pieniądze od Polaków, potrafią być naprawdę kreatywne. Wiele osób, zwłaszcza seniorów, wciąż nie wie, jak bronić się przed taką formą kradzieży. Z pomocą przychodzą banki i policja.

Metoda "na wnuczka" wciąż działa

Wśród wielu sposobów wyłudzenia pieniędzy, metoda "na wnuczka" wciąż należy do najbardziej popularnych. Choć mogłoby się wydawać, że o tym oszustwie słyszał już każdy, to w gdy dzwoni telefon, emocje biorą górę. Głównym celem ataków wciąż pozostają seniorzy, od których złodzieje wyciągają gotówkę, "by pomóc ich bliskim w nagłej potrzebie".

Właśnie dlatego tak ważne jest, by zawczasu wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Sposoby na to, jak poradzić sobie z próbą kradzieży, zdradza policja, a także Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Bezpieczeństwa i Warszawski Instytut Bankowości, w ramach akcji "Bankowcy dla CyberEdukacji".

Wygrała na loterii 4 mln zł. Przez jeden błąd straciła wszystko

Ten film musi zobaczyć każdy senior

Rzecz jasna, nie tylko osoby starsze padają ofiarą oszustów. O zagrożeniach wynikających z prób wyłudzenia "na córkę/brata/przyjaciela" powinien wiedzieć każdy, niezależnie od wieku. Statystycznie to jednak seniorzy są najbardziej wystawieni na ryzyko kradzieży. Nie bez powodu niechlubny prym wiedzie właśnie sposób "na wnuczka". Z tego powodu na kanale mediaZBP pojawił się film, który powinien zobaczyć każdy senior.

Po raz kolejny przypominany i prosimy: dziadku, babciu bądźcie ostrożni. Nie dajcie się nabrać! W razie wątpliwości zadzwońcie po prostu do wnuczka i zapytajcie, czy wszystko z nim w porządku. I nigdy, przenigdy nie umawiajcie się na spotkania, aby przekazać pieniądze – przypomina Daria Widawska w udostępnionym materiale.
 

Uważaj! To może być próba oszustwa!

O czym powinniśmy pamiętać, kiedy odbieramy telefon, a rozmówca prosi nas o pieniądze? Przede wszystkim musimy skontaktować się z członkiem rodziny, który rzekomo potrzebuje pieniędzy. Tylko dzwoniąc bezpośrednio "do wnuczka" będziemy w stanie zweryfikować sytuację. Kolejnym krokiem powinno być także poinformowanie policji. Warto również pamiętać, że oszuści mogą kontaktować się z nami także poprzez inne komunikatory.

Kolejną zasadą, o której zawsze powinniśmy pamiętać, to nie słuchanie poleceń "na ślepo". Każde działanie powinno mieć cel i będzie mieć konsekwencje — a w momencie oszustwa konsekwencją będzie utrata gotówki.