Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja emerytur. Takie podwyżki dostaną seniorzy w 2025 roku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.06.2024 21:54

Waloryzacja emerytur. Takie podwyżki dostaną seniorzy w 2025 roku

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Podczas czwartkowego posiedzenia rządu podano propozycję dotyczącą waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w przyszłym roku. Jak się okazuje, najprawdopodobniej podwyżki będą sporo niższe niż w tym roku. Na jakie kwoty będą mogli liczyć emeryci? Przedstawiamy szczegóły.

Propozycja ws. waloryzacji emerytur w 2025 r.

Seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Są to specjalne podwyżki, dzięki którym wysokość wypłat jest bardziej dopasowana do aktualnych warunków gospodarczych. 

Podczas czwartkowego posiedzenia rządu została przedstawiona propozycja w sprawie poziomu przyszłorocznej waloryzacji świadczeń. Okazuje się, że podwyżka ma wynieść nie mniej niż 6,78 proc. Dla porównania, w tym roku wypłaty wzrosły o 12,12 proc.

Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?

Takie podwyżki mogą trafić do emerytów w przyszłym roku

Podwyżka w 2025 roku będzie sporo niższa. Powodem takiego zjawiska jest znaczny spadek inflacji. To właśnie ten wskaźnik znacząco wpływa na to, ile wyniesie waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Portal money.pl przedstawił wyliczenia dotyczące tego, ile zyskają seniorzy w marcu 2025 r.

Warto przypomnieć, że obecnie minimalna emerytura wynosi 1780,96 złotych brutto. Najniższe świadczenie należy się seniorom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz odpowiedni staż pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn). Jeżeli podwyżka będzie na poziomie 6,78 proc., to minimalna emerytura wzrośnie do 1901,71 zł.

Rekordowa waloryzacja w ZUS

1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach wszystkich ubezpieczonych. Jak się okazuje podwyżka ta była rekordowo wysoka, bowiem wyniosła 14,78 proc.

Dzięki tej waloryzacji wielu emerytów może zyskać nawet 500 zł do swojego świadczenia. Taka możliwość przysługuje jednak tylko tym, którym ZUS jeszcze nie wypłaca do emerytury. Jeżeli złożą wniosek dopiero w lipcu, to będą mogli skorzystać z dodatkowych pieniędzy.

Zobacz także: Grupowe zwolnienia w polskiej firmie. Ponad 200 osób zostanie bez pracy