Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wyniesie renta wdowia. Seniorzy będą mogli sporo zyskać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.06.2024 22:30

Tyle wyniesie renta wdowia. Seniorzy będą mogli sporo zyskać

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Renta wdowia to jedna z obietnic wyborczych, która już wkrótce zostanie spełniona. Wielu seniorów będzie mogło liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Znamy już sporo szczegółów dotyczących tego świadczenia. Ile będzie wynosiło i komu konkretnie się należy? Wyjaśniamy.

Dla kogo renta wdowia?

Wprowadzenie renty wdowiej było jednym z głównych postulatów wyborczych zaproponowanych przez Lewicę. Jest to specjalne świadczenie, które ma zapewnić wsparcie finansowe seniorom, którzy stracili współmałżonka. 

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby w podeszłym wieku. Co istotne, kobiety otrzymują nawet o 40 proc. niższe emerytury niż mężczyźni i w związku z tym, to głównie do nich jest skierowana renta wdowia.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Takie podwyżki dostaną seniorzy w 2025 roku

Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?

Tyle będzie wynosiła renta wdowia

Obecne regulacje zakładają, że w przypadku śmierci małżonka wdowa lub wdowiec mogą wybrać, czy chcą pobierać tylko swoją emeryturę czy też wolą zrezygnować ze swojego świadczenie na rzecz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Takie rozwiązanie niestety nie jest zbyt korzystne dla seniorów.

Jeżeli chodzi natomiast o rentę wdowią, to seniorzy będą mieli możliwość wyboru pomiędzy pobieraniem całego swojego świadczenie i połowy emerytury zmarłego małżonka a wypłatami świadczenia małżonka i połowy swojego.

Renta wdowia będzie działała wstecz

Trzeba pamiętać, że renta wdowia nie zostanie od razu wypłacona w całości. Będzie przyznawana w tzw. modelu kroczącym. Oznacza to, że na początku beneficjenci otrzymają 15 proc. dodatkowego świadczenia. Następnie wypłata wzrośnie do 20 proc., a potem będzie wynosiła 50 proc.

Co ważne, w ustawie dotyczącej wprowadzenia renty wdowiej znalazł się zapis, że będzie ona działała wstecz. W praktyce oznacza to, że wszyscy seniorzy, którzy zostali wdowami lub wdowcami przed wejściem ustawy w życie, będą mogli skorzystać ze świadczenia.