Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tymi pieniędzmi nie zapłacisz w sklepie. Trzeba je wymienić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.06.2024 21:02

Tymi pieniędzmi nie zapłacisz w sklepie. Trzeba je wymienić

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne

Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiadają w swoim portfelu pieniądze, które nie nadają się do użytku. Sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia takich banknotów. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Kasjer może nie przyjąć gotówki

Banknoty, których używamy na co dzień, bardzo często ulegają zniszczeniu. Jak się okazuje, w takim przypadku sprzedawca może odmówić przyjęcia zniszczonej gotówki. Jakie banknoty możemy nazywać zniszczonymi?

Jak tłumaczy NBP,  to pieniądze, które są postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione itp. Co trzeba zrobić w sytuacji, gdy posiadamy w swoim portfelu takie egzemplarze?

Zobacz także: Grupowe zwolnienia w polskiej firmie. Ponad 200 osób zostanie bez pracy

Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?

Uszkodzone banknoty można wymienić

Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej dokładnie opisuje, jak należy postąpić w sytuacji, gdy posiadamy uszkodzoną gotówkę. Okazuje się, że takie banknoty podlegają wymianie, a możemy zrobić to w dowolnym polskim banku.

W placówce w ciągu kilku minut otrzymamy nieuszkodzony banknot. Sytuacja nieco komplikuje się, jeśli zniszczenia są zbyt znaczne. Wówczas bank wysyła taką gotówkę do centrali Narodowego Banku Polskiego i tam są wymieniane.

Ile dostaniemy za zniszczoną gotówkę?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy za uszkodzone banknoty przysługuje zwrot pełnej kwoty. Jak się okazuje, całą wartość otrzymamy, gdy gotówka posiada ponad 75 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie.

Narodowy Bank Polski tłumaczy, że za banknot, który ma od 45 proc. do 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym kawałku, należy się zwrot w wysokości połowy wartości nominalnej gotówki, która uległa zniszczeniu.