Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 5 tys. zł kary dla działkowców. Lepiej na to uważać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.06.2024 15:42

Nawet 5 tys. zł kary dla działkowców. Lepiej na to uważać

działka, pieniądze
Fot. Pixabay/andreas160578, materiały własne

Działkowcy powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem dotyczącym korzystania z ogródków działkowych. Trzeba pamiętać, że zasady określają, czego nie wolno robić na działce oraz czego nie można tam trzymać. Za niedopilnowanie tych zasad grożą kary finansowe.

Działkowcy muszą przestrzegać regulaminu

Użytkownicy Rodzinnych Ogródków działkowych powinni przestrzegać regulaminu korzystania z działki. Jak podaje portal WP Kobieta, za naruszenie zasad działkowcy mogą otrzymać upomnienie od zarządu.

W przypadku, gdy ktoś otrzyma wiele takich upomnień i się do niech nie zastosuje, czekają go bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Może nawet dojść do rozwiązania umowy użytkowania Rodzinnego Ogródka Działkowego.

Zobacz także: Niektórzy mogą odziedziczyć nawet 60 tys. zł z ZUS. Wystarczy wniosek

Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?

Tego nie wolno robić na działce

Zgodnie z regulaminem ROD, działki powinny być użytkowane tylko i wyłącznie w celach ogrodniczych i rekreacyjnych. Jeżeli więc ktoś postanowiłby tam zamieszkać, to otrzymałby upomnienie od zarządu. Ostrzeżenie dostaną też osoby, które zanieczyszczają tereny wspólne, czyli np. rowy czy drogi.

Kluczowe jest także odpowiednie postępowanie z odpadami. Co istotne, nielegalne składowanie śmieci również jest zabronione. Podczas korzystania z działki, należy zwrócić szczególną uwagę na komfort sąsiadów. W związku z tym, nie wolno organizować polowań, odpalać petard czy strzelać z broni.

Gigantyczne kary finansowe dla działkowców

Zgodnie z regulaminem ROD, na działkach nie możemy też hodować kur, gołębi czy królików. Jeżeli na terenie ogródka działkowego przebywa pies, powinien być na smyczy i mieć kaganiec. Niedozwolone jest jednak przetrzymywanie na stałe psów i kotów.

Bez zgody wspólnoty nie można dokonywać zmian w infrastrukturze ogrodowej. Zabroniona jest modyfikacja bram, furtek, a także nie wolno samowolnie usuwać drzew, krzewów czy innych roślin z terenów wspólnych. Działkowcy powinni też dbać o to, by ich ogródki wyglądały estetycznie.

Jeżeli złamiemy regulamin korzystania z ogródków działkowych, czekają nas nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku zakłócania ciszy nocnej, kara finansowa wynosi od 100 do 500 złotych. Jak podaje WP Kobieta, za spalanie odpadów na działce może skończyć się grzywną w wysokości do 5000 zł lub karą aresztu.