Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niektórzy mogą odziedziczyć nawet 60 tys. zł z ZUS. Wystarczy wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.06.2024 11:10

Niektórzy mogą odziedziczyć nawet 60 tys. zł z ZUS. Wystarczy wniosek

pieniądze, emeryt
Fot. redakcja serwisu, Pixabay/Karabo_Spain

Środki uzbierane w ramach składek na emeryturę to często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są to pieniądze, których czasem nie zdołamy wykorzystać. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że mogą one zostać przekazane rodzinie. Trzeba jednak spełnić warunki.

ZUS przekaże nawet 60 tys. zł

Środki zgromadzone na subkontach ZUS to niemałe kwoty — w niektórych przypadkach to ponad 60 tysięcy złotych. To istotna kwestia nie tylko dla samego posiadacza konta, ale również dla jego bliskich. Chociaż Polacy często nie mają o tym pojęcia, istnieje bowiem możliwość przekazania tych pieniędzy rodzinie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zrobi jednak tego ”automatycznie” i nie w każdym przypadku. Osoby, które liczą na otrzymanie tych środków, powinny przede wszystkim pamiętać o złożeniu wniosku.
 

Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Pieniądze z subkonta ZUS — trzeba spełnić warunki

Chociaż prawo do wypłacenia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych jest powszechne, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć o kilku kryteriach. A warto pamiętać o ich spełnieniu, ponieważ średnia wypłata to aż 29 tysięcy złotych. W przypadku osób urodzonych w latach 1958-1965 kwoty te mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że dziedziczone mogą być jedynie pieniądze zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub składki w OFE. Ponad to, same złożenie wniosku o przekazanie środków nie wystarczy. Podstawowym warunkiem dziedziczenia środków jest bowiem wskazanie osób, do których pieniądze powinny trafić, przez klienta ZUS przed śmiercią. W innej sytuacji środki zgromadzone na subkoncie zostaną wliczone w skład masy spadkowej.
 

Jak odziedziczyć pieniądze z ZUS po zmarłych?

Formularz w sprawie dziedziczenia środków znajdziemy na stronie ZUS. Przed złożeniem wniosku warto jednak pamiętać, iż w sytuacji, gdy zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, w przekazaniu pieniędzy pośredniczyć będzie OFE. W innej sytuacji będą natomiast bliscy beneficjenta, który osiągnął wiek emerytalny lub nie należał do OFE. Wówczas procedura przekazania środków będzie prostsza.