Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie bierzesz potwierdzenia płatności? Lepiej się zastanów, możesz mieć duży kłopot
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 13.06.2024 12:29

Nie bierzesz potwierdzenia płatności? Lepiej się zastanów, możesz mieć duży kłopot

Termina, płatność bezgotówkowa
Fot. fanjianhua/Freepik

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się płatności bezgotówkowe. To już nie tylko plastikowa karta, ale również telefon, czy zegarek. Przy każdej z tych płatności sprzedawca pyta nas o potwierdzenie. Przeważnie nie chcąc gromadzić niepotrzebnych papierków, odpowiadamy przecząco. Czy jednak ten papierek aby na pewno jest niepotrzebny?

Popularność płatności bezgotówkowych

24 proc. firm handlowo-usługowych z sektora MŚP posiadających terminal deklaruje, że płatności bezgotówkowe stanowią ponad 75 proc. ich wszystkich transakcji - wynika z raportu "Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP".

Płatności bezgotówkowe przebojem zdobywają rynek. Chętnie płacimy już nie tylko tradycyjną plastikową kartą, ale także coraz więcej osób preferuje dokonywanie płatności za pośrednictwem telefonu, czy nawet zegarka. 

Eksperci wskazują, że odsetek płatności dokonywanych bezgotówkowo z każdym następnym rokiem, będzie wzrastał. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim ludzie modzi. 

Szczególnie bezgotówkowo lubią rozliczać się ludzie młodzi, więc możemy przewidywać, że ten trend będzie nadal rósł. Coraz większa popularność płacenia bez użycia gotówki powinna wpływać na zwiększanie się zainteresowania tymi formami rozliczeń także wśród przedsiębiorców - zaznaczają eksperci. 

Fantastyczne wieści dla kierowców. Chodzi o ceny paliw

"Drukować potwierdzenie?"

Przy każdej takiej transakcji, słyszymy od sprzedawcy pytanie, czy drukować potwierdzenie. Przeważnie nie chcąc gromadzić niepotrzebnych papierków odpowiadamy, że nie. To może być błąd. 

Potwierdzenie transakcji zawiera ważne informacje o niej, takie jak kwota, data i czas. Pełni tym samym rolę dowodu zakupu, które czasem może się nam przydać. 

ZOBACZ: Ile kosztuje wychowanie dziecka do 18. roku życia? Koszty są wysokie 
 

Mowa tu przede wszystkim o zwrotach, reklamacjach czy różnych problemach z samą transakcją. 

Przypadek odrzuconej płatności

Posiadanie potwierdzenia transakcji jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasza płatność została odrzucona. Czasami zdarza się, że zostanie ona zrealizowana z opóźnieniem. W takiej sytuacji może się okazać, że wbrew naszym zamiarom, zapłaciliśmy kilka razy za to samo. 

Jeżeli będziemy chcieli złoży w naszym banku reklamację, to potwierdzenie będzie wówczas jednym z ważnych dowodów, dzięki którym odzyskamy nasze pieniądze.