Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Świetne wieści z ZUS dla wielu Polaków. Będą mogli dorobić więcej
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 18:30

Świetne wieści z ZUS dla wielu Polaków. Będą mogli dorobić więcej

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Dobre wieści dla młodych płyną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie i studenci, którzy już pracują, pobierając przy tym rentę rodzinną, muszą liczyć się z określonymi limitami dorabiania. ZUS ogłasza, że od teraz będą one większe.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub też spełniała warunki wymagane do otrzymania tych świadczeń. Tyle teorii. 

W praktyce rentę rodzinną najczęściej otrzymują dzieci po zmarłych rodzicach. Wedle przepisów przysługuje im ona do ukończenia 16. roku życia chyba, że się uczą lub studiują - wówczas do 25. roku.

Masowe zwolnienia w polskim mieście. Pracę ma stracić blisko 400 osób

Pracujący i studujący

Pobierający rentę rodzinną młodzi ludzie, często chcą sobie dorobić i podejmują tym samym pracę. Aby nie tracić świadczenia z ZUS, muszą się jednak liczyć z konkretnymi limitami swojego dochodu. Teraz będą one większe. 

Od 1 czerwca wzrosły kwoty graniczne przychodów. Młodzież, która pobiera rentę rodzinną z ZUS-u, może zatem więcej dorobić do swojego świadczenia – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

O jakich kwotach mowa?

Bezpiecznie dorabiać można do kwoty 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli obecnie 5703,20 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód w tym przypadku nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS renty rodzinnej. Świadczenie może jednak zostać zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 10 591,60 zł brutto. 

W przypadku kwot pomiędzy, Zakład może zmniejszyć kwotę świadczenia - proporcjonalnie do przekroczenia. Wyjątkiem jest umowa zlecenie, zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia, która nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, tym samym nie wlicza się do limitu przychodów.