Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie dla seniorów. Może wynieść nawet 2150 zł
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 06.06.2024 11:16

Nowe świadczenie dla seniorów. Może wynieść nawet 2150 zł

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Rząd ma w planach wprowadzenie nowego świadczenia dla rodzin sprawujących opiekę nad bliskimi osobami starszymi. Prace nad bonem senioralnym, bo o tym mowa, nabierają coraz bardziej konkretnych kształtów. Czego możemy się spodziewać?

 

Zapowiedzi nowego świadczenia

Wprowadzenie bonu senioralnego jest jednym z elementów KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w ramach którego Polska będzie mogła wykorzystać 253 mld zł. Środki bezpowrotne mają wynieść 109 mld zł, zaś oparte na preferencyjnych warunkach pożyczki -148,6 mld zł.

ZOBACZ: Krajowy Plan Odbudowy. O co tak właściwie chodzi?

Z tych środków ma zostać sfinansowane nowe świadczenie. Chodzi o bon senioralny, czyli pomoc dla rodzin sprawujących opiekę nad bliskimi osobami starszymi. Zaproponowaliśmy Komisji Europejskiej, że nie tylko będziemy koordynowali, usprawniali, organizowali tak bardzo potrzebną opiekę długoterminową, ale wręcz zobowiązaliśmy się do wprowadzenia bonu senioralnego. W związku z tym zainwestujemy pieniądze podatników, żeby zapewnić opiekę tym, którzy jej potrzebują, aby ci, którzy są do niej zobowiązani mogli pozostać na rynku pracy. Z jednej strony dajemy więc pomoc tym, którzy jej potrzebują, a z drugiej - pomagamy tym, którzy pracują i płacą podatki - informowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. 

Pilny komunikat Pepco, zwrot pieniędzy nawet bez paragonu. Ważne wieści dla klientów

O jakich pieniądzach mowa?

Według planów świadczenie będą mogli otrzymać seniorzy, których dochody nie przekroczą 5000 zł. Ministerstwo informowało, że bon nie będzie kolidował z trzynastą i czternastą emeryturą. Limit dochodowy dla bliskich seniora ma wynosić dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku rodzin próg będzie na poziomie 13 000 zł.

ZOBACZ: Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Szykują się duże zmiany 

Wysokość świadczenia ma wynosić maksymalnie połowę najniższego wynagrodzenia. Aktualnie byłoby to 2121 zł., a od lipca kwota ta będzie wynosiła 2150 zł. Warto również wiedzieć, że świadczenie nie będzie wypłacane w formie gotówki. 

Ustawodawca zakłada, że wartość bonu senioralnego, która nie zostanie wykorzystana w danym miesiącu, nie jest dodawana do wartości bonu senioralnego ustalanej na kolejny miesiąc - zauważa portal Infor.pl

Bon senioralny - od kiedy?

Trwają praca nad terminem wprowadzenia nowego świadczenia. Rząd planuje niebawem rozpocząć konsultacje. Czas ich trwania to zapewne kilka miesięcy. Dotychczas mówiono, że przepisy wejdą w życie w połowie 2025 r. Teraz bardziej prawdopodobne jest, że trzeba będzie poczekać do początku roku 2026

Chciałabym, żeby te konsultacje były bardzo praktyczne i liczne. Mogę zapewnić, że razem ze swoim zespołem będę w każdym regionie Polski i będę spotykała się z samorządowcami, którzy będą realizatorami tego bonu, a także przedstawicielami rodzi i osób starszych, czyli organizacjami senioralnymi. W konsultacjach będę brała udział osobiście, żeby wyeliminować wszystkie potencjalne błędy przed etapem realizacji - poinformowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. 

Źródło: PAP/Infor.pl