Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę. Znamy konkretne kwoty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.06.2024 13:02

Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę. Znamy konkretne kwoty

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Zasiłek dla bezrobotnych to specjalne wsparcie finansowe dla osób, które straciły zatrudnienie. Z dniem 1 czerwca wysokość tego ważnego świadczenia poszła w górę. Wiadomo, na jakie kwoty będą mogli liczyć beneficjenci. Przedstawiamy szczegóły.

Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych to specjalne świadczenie, które należy się wielu Polakom. Aby otrzymać wsparcie finansowe dla osób bez pracy, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.

Świadczenie mogą dostać tylko te osoby, które w okresie 18 miesięcy przed staraniem się o zasiłek były zatrudnione przez co najmniej 365 dni i otrzymywały wynagrodzenie w wysokości przynajmniej płacy minimalnej.

Zacznie się już jutro. Polacy ruszą do Dino, szykują się duże obniżki

Zasiłek dla bezrobotnych w górę

Od 1 czerwca bieżącego roku weszły w życie spore zmiany w kwestii zasiłku dla bezrobotnych. Teraz beneficjenci mogą liczyć na wyższe wypłaty w ramach tego świadczenia. Przez pierwsze 90 dni zasiłku można otrzymać 1662 zł brutto, a w kolejnych dniach 1305 zł brutto.

Nie wszyscy jednak otrzymają zasiłek dla bezrobotnych w takiej samej wysokości. W przypadku, gdy ktoś ma mniej niż 5 lat stażu pracy, wsparcie zostanie obniżone do 80 procent. Wówczas taka osoba dostanie najpierw 1329,60 zł brutto, a potem 1044,16 zł brutto.

Te osoby dostaną jeszcze wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Okazuje się, że spora grupa Polaków może liczyć na nieco wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Większa kwota należy się osobom, które posiadają staż pracy wyższy niż 20 lat. W takim przypadku świadczenie wzrasta do 120 procent. Taki beneficjent otrzyma 1994,40 zł brutto przez pierwsze 90 dni pobierania zasiłku, a przez pozostały czas wypłaty wsparcia będzie ono wynosiło 1566,24 zł brutto.

Zobacz także: Nie rejestrowała odbiornika, z jej konta wyparowało 1545,57 zł. Poszło o abonament RTV