Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sanatorium dla seniorów za darmo? Szykują się zmiany dla kuracjuszy
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 04.06.2024 15:26

Sanatorium dla seniorów za darmo? Szykują się zmiany dla kuracjuszy

sanatorium
Fot. East News/Marek BAZAK

Poznaj zmiany, które mogą zrewolucjonizować dostęp do sanatoriów w Polsce. Nowe przepisy skrócą czas oczekiwania na turnus, wprowadzą bezpłatne pobyty dla seniorów oraz zapewnią wsparcie dla pracujących i rodzin z dziećmi. Przeczytaj, jakie korzyści mogą przynieść te innowacyjne rozwiązania i jak wpłyną one na jakość życia kuracjuszy.

Szybszy wyjazd do sanatorium: co się zmienia?

W Sejmie toczą się intensywne dyskusje na temat poprawy dostępu do leczenia uzdrowiskowego. Jedną z kluczowych propozycji jest skrócenie okresu oczekiwania na kolejny turnus sanatoryjny. Aktualnie, lekarz może wystawić skierowanie dopiero po 12 miesiącach od powrotu z poprzedniego leczenia, a kolejny wyjazd możliwy jest po 18 miesiącach. Nowa propozycja zakłada, że "karencja" zostanie skrócona do sześciu miesięcy, co pozwoli pacjentom częściej korzystać z usług sanatoriów, a sam wyjazd mógłby być możliwy raz na rok.

Masz w domu te książki z PRL-u? Mogą być warte fortunę Fiskus ściga emerytów. Tym osobom skarbówka zmniejszy emeryturę

Seniorzy bez opłat: kto skorzysta na nowych zasadach?

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie bezpłatnych turnusów dla seniorów. Obecnie, koszty pobytu w sanatorium są zróżnicowane i zależą od sezonu oraz rodzaju pokoju, a opłaty wahają się od 281 zł 37 gr do 859 zł 90 gr za trzytygodniowy turnus.

Nowe rekomendacje przewidują, że osoby w wieku 75+ będą zwolnione z opłat za zakwaterowanie, pokrywając jedynie koszty dojazdu. To oznacza, że dla wielu seniorów leczenie uzdrowiskowe stanie się bardziej dostępne i przystępne finansowo, co może znacząco poprawić ich jakość życia.

Nowe wsparcie dla pracujących i rodzin

Reforma przewiduje również wsparcie dla pracujących i rodzin z dziećmi. Proponowane zmiany zakładają wprowadzenie turnusów rodzinnych, dzięki którym rodzice będą mogli wyjechać na leczenie razem z dziećmi. Ponadto, rodzice towarzyszący dzieciom w wieku 8-10 lat mogliby otrzymać zasiłek opiekuńczy zamiast korzystać z urlopu. 

Ważną zmianą dla osób pracujących jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na czas kuracji sanatoryjnej. Obecnie, pracownik musi wziąć trzytygodniowy urlop, aby skorzystać z leczenia w uzdrowisku. W przyszłości pracujący kuracjusze mogliby otrzymać zaświadczenie o niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy, co znacznie ułatwi im dostęp do leczenia.