Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.06.2024 19:45

ZUS wydał ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus

pieniądze
Fot. materiały własne

Rodzice czekający na czerwcowe wypłaty 800 plus mogą być zaskoczeni. Niektórzy nie dostaną ich wcale, a powodów może być kilka. ZUS zmienił również standardowe terminy wypłat. Kiedy świadczenie trafi na konta?

Wielkie zmiany ws. 800 plus

Od początku roku rodzice mieli czas, by przywyknąć do świadczenia przyznawanego na dziecko w nowej wysokości. Jeszcze w poprzednim roku było to tylko 500 złotych. Teraz jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje przeprowadzić kolejne zmiany w związku z rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego. Ten zaczął się już 1 czerwca, a mimo to część rodziców nadal nie złożyła wniosków — jeśli nie zrobią tego w terminie, mogą stracić pieniądze.
 

Ważny komunikat banku PKO BP. "Bądź czujny"

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o 800 plus

Nabór wniosków ws. przyznania świadczenia rodzicielskiego potrwa jeszcze tylko niecały miesiąc. Osoby, które do 30 czerwca nie złożą odpowiednich dokumentów, muszą się liczyć z utratą świadczenia. Nie znaczy to jednak, że nie będą już miały możliwości złożenia wniosku aż do następnego okresu rozliczeniowego. Jak to wygląda w praktyce?

W tym miesiącu pieniądze trafią do rodziców, którzy wnioski złożyli do końca kwietnia, z kolei osoby składające wnioski do 31 maja otrzymają pieniądze dopiero w lipcu, ale z wyrównaniem za czerwiec. Podobnie jeśli rodzice złożą wniosek do końca czerwca, na 800 plus zaczekają aż do sierpnia, jednak otrzymają wtedy potrójną wypłatę, z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. W innej sytuacji będą już jednak osoby, które wniosek złożą dopiero w lipcu lub później — każdy miesiąc zwłoki przełoży się na utratę jednego świadczenia.

800 plus. Nowe terminy wypłat

To jednak nie jedyna ważna informacja dla rodziców. W związku z nowym okresem rozliczeniowym, ZUS zmienił również terminy wypłat świadczenia. Do tej pory standardowo pieniądze były wypłacane 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22.  dnia miesiąca. Zdarzały się rzecz jasna wyjątki, w sytuacji, gdy planowany termin wypłaty przypadał na niedziele lub święto. Wówczas ZUS wypłacał pieniądze szybciej. Teraz jednak terminy mogły ulec trwałej zmianie, dlatego rodzice powinni sprawdzić nowe daty przelewów w PUE ZUS po rozpatrzeniu wniosku na nowy okres rozliczeniowy.

Już teraz wiemy jednak, kiedy pieniądze trafią do rodziców w czerwcu. Osoby, które wniosek złożyły do końca kwietnia, mogą spodziewać się przelewów kolejno 3., 6., 11., 13., 17., 19. i 20. czerwca. Wypłaty tradycyjnie realizowane 2 dnia miesiąca trafiły już do rodziców z końcem maja.

źródło: fakt.pl