Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie tylko 300 plus. Na dziecko można dostać więcej, trzeba złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.06.2024 18:37

Nie tylko 300 plus. Na dziecko można dostać więcej, trzeba złożyć wniosek

pieniądze
Fot. materiały własne

Wakacje tuż tuż, ale część rodziców już myśli o nadchodzącym nowym roku szkolnym. 1 września to co roku spory wydatek, nieraz przekraczający możliwości domowego budżetu. Z tego powodu wypłacone zostaną świadczenia — niektórzy skorzystają aż dwa razy.

300 zł dla wszystkich rodziców

Ceny podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych potrafią zaskoczyć. Zakup wyprawki dla dziecka to zawsze cios finansowy, tak naprawdę niezależnie od dochodów rodziny. Często trzeba również kupić nowy plecak czy nowe buty na zmianę, a rachunki wciąż rosną. Właśnie dlatego — także niezależnie od dochodów — każdemu dziecku kontynuującemu naukę przyznawane są pieniądze z programu "Dobry Start". Z tego tytułu rodzice i prawni opiekunowie jednorazowo otrzymują 300 zł na część wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku. Niektórzy mogą jednak otrzymać również dodatkowe świadczenie.
 

Ważny komunikat banku PKO BP. "Bądź czujny"

Dodatek szkolny — dla kogo?

W przypadku programu ”Dobry Start” zarobki rodziców nie mają znaczenia. Inaczej jest w przypadku dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Te pieniądze przysługują bowiem jedynie tym gospodarstwom domowym, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł lub 764 zł, gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna.

Dodatek szkolny wynosi 100 zł, rodzina składająca wniosek otrzyma więc w sumie 400 zł na częściowe pokrycie wydatków związanych ze szkolnymi zakupami, w tym również przed rozpoczęciem przez dziecko nauki w tzw. zerówce. Pieniądze mogą zostać wypłacone rodzicom dziecka, ale również prawnemu lub faktycznemu opiekunowi, a także samej osobie uczącej się.
 

Jest jeden haczyk

Kryterium dochodowe to niestety nie jedyny warunek, jaki musimy spełnić, ubiegając się o przyznanie dodatku szkolnego. Świadczenie to mogą otrzymać jedynie osoby, którym jednocześnie przyznano prawo do zasiłku rodzinnego. W praktyce więc starając się o ten dodatek, powinniśmy w urzędzie miasta lub gminy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, wraz z odpowiednią dokumentacją, m.in. skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.

Co bardzo ważne, wnioski można składać do 31 października danego roku. Dzień ten stanowi bowiem termin zakończenia okresu zasiłkowego. Po tej dacie nie będziemy mieć już możliwości otrzymania dodatku szkolnego w tym roku kalendarzowym, warto więc uzupełnić wszystkie dokumenty z wyprzedzeniem.

źródło: interia biznes