Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie pójdzie w górę. ZUS wypłaci więcej pieniędzy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.06.2024 16:42

Ważne świadczenie pójdzie w górę. ZUS wypłaci więcej pieniędzy

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Często świadczenia wypłacane przez ZUS okazują się niewystarczające, a wiele osób czeka na podwyżki. W tym roku wysokość ważnego dodatku zostanie podniesiona. Wiemy, do kogo trafią pieniądze.
 

Dodatek pielęgnacyjny nie tylko dla emerytów

Świadczenie w postaci dodatku pielęgnacyjnego, wypłacanego przez ZUS co miesiąc wraz z innymi dodatkami, kojarzone jest przede wszystkim z seniorami. Nie jest jednak prawdą, że tylko oni mogą otrzymać to świadczenie.

W praktyce o zasiłek pielęgnacyjny może ubiegać się znacznie szersza grupa, trzeba jednak spełnić warunki i dołączyć do wniosku jeden dokument. Teraz warto się o niego dodatkowo pofatygować, ponieważ w tym roku świadczenie ma zostać podniesione. Dotychczasowe 215,84 zł miesięcznie zostanie poddane waloryzacji. To efekt przepisów nakazujących podwyżki wszystkich świadczeń rodzinnych raz na trzy lata.
 

Ważny komunikat banku PKO BP. "Bądź czujny"

Te osoby dostaną świadczenie w wyższej kwocie

Jak było wspomniane wcześniej, zasiłek pielęgnacyjny to nie tylko dodatek do emerytury. Pieniądze z tego tytułu mogą również otrzymać m.in. pacjenci z cukrzycą typu 1, ale również wiele innych grupy osób z niepełnosprawnością, w tym:

  • dzieci
  • osoby poniżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed 21. rokiem życia.

Warto również pamiętać, że kwota świadczenia nie jest zależna od dochodu rodziny. Dodatek przyznawany jest na czas nieokreślony.
 

Składasz wniosek? Nie zapomnij o tym dokumencie

Osoby ubiegające się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego powinny rzecz jasna złożyć wniosek w tej sprawie do ZUS — wyjątek stanowią osoby, które ukończyły 75 rok życia. W ich przypadku świadczenie zostanie wypłacone automatycznie. Jednocześnie jednak powinniśmy pamiętać, że sam wniosek nie wystarczy. Wcześniej musimy bowiem uzyskać zaświadczenie o niepełnosprawności.

W tej sprawie powinniśmy zwrócić się do miejskiego lub powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To nie tylko niezbędny dokument do uzyskania dodatku w postaci zasiłku pielęgnacyjnego, ale również droga do dodatkowych uprawnień pracowniczych, a także dofinansowania zakupu sprzętu medycznego. Osoby posiadające zaświadczenie o niepełnosprawności mogą również liczyć na inne świadczenia z pomocy społecznej, zależnie od swojej indywidualnej sytuacji.

źródło: radio zet