Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Część seniorów musi zwrócić 14. emeryturę. Nie ma odwrotu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.06.2024 18:19

Część seniorów musi zwrócić 14. emeryturę. Nie ma odwrotu

emerytura
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wypłata 14. emerytury coraz bliżej. Wielu seniorów jej jednak nie dostanie. Część emerytów będzie musiało z kolei zwrócić czternastkę do ZUS. Dlaczego mimo to zostanie im wypłacona?

14. emerytura już niedługo trafi na konta

Podobnie jak w przypadku 13. emerytury, tak samo czternastka zostanie wypłacona w wysokości minimalnego świadczenia. Oznacza to, że do seniorów trafi  1780,96 zł brutto (1620,65 zł netto). Nie wszyscy jednak otrzymają 14. emeryturę w takiej właśnie kwocie.

1 czerwca w życie weszły zmiany w przepisach, a czasu na zapoznanie się z nimi świadczeniobiorcy mają niewiele. Część z nich będzie musiało oddać czternastkę z powrotem do ZUS, a wypłaty przewidziano na wrzesień. Taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku 13. emerytury.
 

Ważne świadczenie pójdzie w górę. ZUS wypłaci więcej pieniędzy

Te osoby będą musiały oddać świadczenie

Cały kłopot z 14. emeryturą polega na tym, że trafi również do części seniorów, którzy utracili prawo do świadczenia. To efekt nowych limitów dorabiania do emerytury, które obowiązują od 1 czerwca i pozostaną niezmienione do 1 września. Osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę, będą musiały mieć się na baczności.

Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca, odnośnie 13 emerytury lub na 31 października, odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi — tłumaczył Grzegorz Dyjak z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl.
 

Ile wynoszą limity dorabiania do emerytury?

Przyglądając się kwestii wypłat 14. emerytury, należy zwrócić uwagę na dwa limity dorabiania. Po przekroczeniu pierwszego, w wysokości 70% przeciętnego wynagrodzenia, wysokość czternastki zostaje zmniejszona. Obecnie jest to kwota 5703,20 zł. Powyżej  10 591,60 zł, czyli 130% przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi drugi próg dorabiania, świadczenie zostaje całkowicie wstrzymane.

W ten sposób część seniorów traci uprawnienia do dodatków. Dlaczego jednak mimo to 13. i 14. emerytura są im wypłacane? Powodem takiej sytuacji są terminy, w których ZUS weryfikuje prawo do tych świadczeń — czasem termin ten wypada już po wypłacie dodatkowej emerytury. Wtedy, niestety, odpowiedzialność za zwrot świadczenia spoczywa na nas.

źródło: interia biznes