Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emeryt musi pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostanie 14. emerytury
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.06.2024 20:27

Emeryt musi pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostanie 14. emerytury

senior
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Co piąty emeryt wciąż pobiera świadczenia za pośrednictwem listonoszów, którzy dostarczają pieniądze w gotówce, do rąk własnych. Warto przy tym pamiętać, że mogą wystąpić sytuacje, kiedy listonosz może odmówić przekazania środków.

Dokument niezbędny przy odbiorze emerytury

W praktyce często emeryci znają listonoszy na tyle dobrze, że wystarczy osobiście odebrać pieniądze, by bez przeszkód je odebrać. Nie musi tak jednak być i należy pamiętać, że bez podania przyczyny listonosz może odmówić przekazania pieniędzy, jeśli uzna, że niemożliwe jest potwierdzenie tożsamości.

Do takich sytuacji może dochodzić, gdy emeryt odbierający pieniądze nie dysponuje dokumentem potwierdzającym jego tożsamość. Jak donosi interia.pl, emeryt, aby otrzymać pieniądze, ma obowiązek okazać dowód osobisty, gdy tylko listonosz sobie tego zażyczy.

Listonosz ma prawo do weryfikacji

Co prawda regulacje stanowią, że to do listonosza należy podjęcie decyzji o tym, że tożsamość odbiorcy musi być zweryfikowana. Jeśli więc zna odbiorcę, to zapewne nie będzie wymagał dodatkowych potwierdzeń. Należy jednak pamiętać, że ma do tego prawo, podobnie jak ma prawo odmówić przekazania środków, jeśli dowodu nie zobaczy.

Zobacz: 14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

To ważna informacja zwłaszcza w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z nowym listonoszem czy listonoszem na zastępstwie. Wówczas może on wymagać okazania dowodu osobistego od każdej osoby, której dostarcza emeryturę i jego prośba ma pełne umocowanie prawne.

Dokumenty w wersji cyfrowej

Warto pamiętać, że zarówno z dowodu osobistego, jak i legitymacji emeryta i rencisty można uzyskać dostęp za pomocą aplikacji mObywatel. Od 1 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych to właśnie cyfrową formę legitymacji uznaje za domyślną, zaś tradycyjna fizyczna wersja wydawana jest na wniosek osoby uprawnionej do świadczeń.

Źródło: interia.pl