Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.06.2024 12:20

14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

pieniądze, zus
Fot. Zofia i Marek Bazak / East News

Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Wszystko już ustalone, wygląda jednak na to, że pod znakiem zapytania znów staje najważniejsza kwestia — ile wyniesie czternastka? Projekt rozporządzenia trafił do premiera.

Czternasta emerytura 2024

Odkąd we wtorek rozporządzenie zostało przyjęte przez Radę Ministrów, mamy już pewność, że pieniądze z tytułu tegorocznych czternastek trafią do seniorów we wrześniu. Do tej pory pewna wydawała się również kwota dodatkowe świadczenia: równowartość minimalnej emerytury, a zatem 1780,96 zł. Teraz jednak dyskusja w tym zakresie znów stała się aktualna za sprawą sprzeciwu polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Nie ma na to naszej zgody. Nie ma zgody, aby tej grupy seniorów nie otoczyć odpowiednim wsparciem — oznajmiła Marlena Maląg.

Zaznaczyła, iż ”jest zgoda” na podniesienie świadczenia do kwoty wypłaconej w zeszłym roku, tj. 2650 zł brutto. Zdaniem kandydatki PiS do Parlamentu Europejskiego czternasta emerytura powinna być bezwzględnie wyższa, niż proponowana wysokość minimalna.
 

Zarobią nawet 20 tys. miesięcznie. Oto nowy zawód przyszłości

”Projekt rozporządzenia składamy na ręce premiera”

Jak poinformowała Marlena Maląg, PiS przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie podniesienia świadczenia, a ten trafił ”na ręce premiera Donalda Tuska”. Zwolennicy wyższej czternastej emerytury podkreślają, że ten konkretny dodatek ma zaprogramowany mechanizm samoobniżania poprzez metodę ”złotówka za złotówkę”.

Niższe świadczenie wypłacane jest tym emerytom, których miesięczny dochód przekracza 2900 zł. W efekcie część seniorów z okazji wypłat czternastki nie otrzyma ani grosza, będą to jednak osoby, które z tytułu podstawowej emerytury już teraz otrzymują ponad 4,5 tys. złotych. Podniesienie kwoty czternastki miałoby pozwolić tego uniknąć.

Rząd chce zabrać świadczenie seniorom?

Takie zdanie wydają się podzielać politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jak to określił Waldemar Buda: ”ochota rządu, by zabrać to świadczenie jest ogromna”.

Ale może się to wydarzyć dopiero wtedy, kiedy skończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, bo on z pewnością takiej ustawy by nie podpisał — zaznaczył.

Warto jednak zaznaczyć, że wybrzmiewające wcześniej plany w zakresie wstrzymania wypłat czternastej emerytury były powiązane z propozycją corocznej drugiej waloryzacji. Można więc powiedzieć, że głosy ws. zabrania świadczenia są jednak delikatnie przesadzone.

źródło: radio zet