Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Poczta Polska wydała komunikat, klienci muszą wiedzieć. "Istotna jest kolejność"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.05.2024 11:37

Poczta Polska wydała komunikat, klienci muszą wiedzieć. "Istotna jest kolejność"

Poczta Polska
Fot. materiały własne

Poczta Polska opublikowała ważny komunikat skierowany do wszystkich Polaków. Nie tylko listonosze napotykają problem z dostarczaniem przesyłek. Spółka wprost wskazuje na to, że część paczek i listów nie jest w stanie dotrzeć do adresatów. - Istotna jest kolejność zapisywania informacji - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. Nie wszyscy wiedzą o konieczności prawidłowego adresowania przesyłek pocztowych.

Poczta Polska wydała komunikat

Poczta Polska w ostatnim czasie przechodzi trudny okres. Pracownicy obawiają się zwolnień, gdyż co chwilę pojawiają się informacje o złym stanie finansów spółki Skarbu Państwa. Na stronie internetowej Poczty Polskiej pojawił się specjalny komunikat. Został on wydany w związku z zachowaniem Polaków.

ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Poczta Polska w specjalnym komunikacie wskazuje o tym, że nadawca musi pamiętać o właściwym sposobie adresowania przesyłek pocztowych. Listonosze nie zawsze są w stanie dostarczyć list lub paczkę na wskazany adres. I chociaż coraz częściej powodem są zamknięte osiedla, gdzie dostęp do skrzynek pocztowych zagradza płot z kodem bezpieczeństwa, to nie brakuje również przypadków, gdy brakuje kluczowych informacji.

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Wiadomość powinna trafić do wszystkich Polaków

Poczta Polska przypomina, że prawidłowe adresowanie listów i paczek jest koniecznością leżącą po stronie nadawcy. Tylko właściwe zaadresowanie przesyłki daje pewność, że trafi ona we właściwe miejsce.

Z powodu braku nadawcy lub wpisania błędnego adresu nadawcy i adresata, przesyłka staje się niedoręczalna bez możliwości zwrotu. W takiej sytuacji przesyłki trafiają do Działu Obsługi Posprzedażowej Poczty Polskiej w Koluszkach. W 2023 r. ilość przesyłek listowych bez wpisanych właściwych danych nadawcy wynosiła ponad 100 tys. szt - wyjaśnia Poczta Polska.

Spora część osób zapomina, że na kopercie nie ma miejsca na przypadek. Poczta Polska w komunikacie jasno podkreśla, iż istnieją dokładne wytyczne dotyczące tego, gdzie powinny pojawić się konkretne informacje. Ułatwia to pracę listonoszom oraz właściwe pokierowanie nadawaną przesyłką.

Poczta Polska: "Istotna jest kolejność"

Istotna jest kolejność zapisywania informacji oraz podział adresu odbiorcy na kolejne linie adresowe: imię i nazwisko adresata lub pełna nazwa (w przypadku firmy), nazwa ulicy z numerem budynku i mieszkania albo nazwa miejscowości wraz z numerem nieruchomości, kod pocztowy i miejsce zamieszkania adresata oraz kraj przeznaczenia w przypadku przesyłek wysyłanych za granicę. Podczas sortowania przesyłek ich adresy rozpoznawane są przeważnie automatycznie, dlatego jest ważne, aby wysokość liter w adresie adresata i nadawcy miała minimum 2 mm - wylicza Poczta Polska w specjalnym komunikacie skierowanym do Polaków.

Co dzieje się z niedostarczonymi przesyłkami? Poczta Polska ma różne procedury dla różnego rodzaju listów i paczek. Niemniej rzeczy, które znajdują się w przesyłkach i podlegają ustawie o rzeczach znalezionych trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych lub na policję.  DO BRZ przekazane zostaną pieniądze, kosztowności, rzeczy będące zabytkiem, czy papiery wartościowe. Natomiast do policji trafiają wszystkie dokumenty tożsamości, czy broń oraz amunicja.

Źródło: poczta polska