Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 7440 zł rocznie od ZUS. Trzeba złożyć wniosek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.05.2024 09:47

Dodatkowe 7440 zł rocznie od ZUS. Trzeba złożyć wniosek

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

ZUS wypłaci niektórym nawet 620 zł miesięcznie. Pieniądze z tego świadczenia nie są zależne od wieku. Nie każdy może jedna ubiegać się o ten dodatek. Przysługuje on w wyjątkowym przypadku, gdy rodzice świadczeniobiorcy nie żyją.

ZUS wypłaca ten dodatek bez względu na wiek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca co miesiąc nie tylko emerytury i renty. Do Polaków trafiają pieniądze należne z tytułu różnych świadczeń dodatkowych oraz specjalnych dodatków.

Niewiele osób pamięta, że konkretna grupa osób może ubiegać się o wypłacanie przez ZUS ponad 600 zł miesięcznie bez względu na wiek. Mowa o dodatku dla sieroty zupełnej. Może on powiększyć rentę rodzinną, ale warunkiem jest kontynuowanie nauki. Wyjaśniamy szczegóły.

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Dodatkowe 7440 zł rocznie od ZUS

Pieniądze od ZUS w ramach dodatku dla sieroty zupełnej to aż 620 zł miesięcznie. Oznacza to, że rocznie do kieszeni uprawnionego świadczeniobiorcy trafia 7440 zł. Kwota ta zmieni się 28 lutego 2025 r., gdyż dojdzie wówczas do marcowej waloryzacji.

ZOBACZ: PKO BP wydał ważny komunikat. Bank apeluje do klientów

Komu przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej? Pieniądz trafią do osób, które straciły oboje rodziców. Jest jednak pewien wyjątek. ZUS wypłaci świadczenie w przypadku, gdy nie żyje tylko matka, a los ojca jest nieznana oraz nie uczestniczył on w życiu ubiegającego się o dodatek. W przypadku, gdy ojciec jest nieznany, wystarczy przedstawić akt urodzenia.

ZUS nie wypłaci pieniędzy autoamtycznie

Dodatek dla sieroty zupełnej nie jest wypłacany automatycznie. Trzeba zgłosić się do ZUS ze specjalnym wnioskiem oraz wymaganymi dokumentami. Mowa o druku ERRD, dokumentami poświadczającymi daty zgonu rodziców lub akt urodzenia ze wskazaniem o tym, że ojciec jest nieznany.

ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Decyzja o przyznaniu dodatku zapadnie w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Trzeba pamiętać również o tym, że chociaż pieniądze trafiają do osób niepełnoletnich, to można je otrzymywać również po 18. roku życia. Prawo do dodatku dla sieroty zupełnej nie wygasa razem z osiągnięciem pełnoletniości, a wraz z wygaśnięciem prawa do renty rodzinnej. Oznacza to, że kontynuując naukę, świadczeniobiorca może otrzymywać od ZUS dodatkowe pieniądze z tytułu tego świadczenia aż do 25. roku życia.

Źródło: zus, biznes.interia.pl