Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.05.2024 17:13

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Zwykle Polacy rezygnują z kariery zawodowej, gdy osiągają powszechny wiek emerytalny. Wówczas wielu z nich ma przepracowane 20. Na wysokość emerytury wpływa wiele różnych czynników. Jakie świadczenie wypłaci ZUS, jeśli ktoś pracował przez ten czas za minimalną krajową? Kwota może zaskakiwać.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Przejście na emeryturę w naszym kraju jest możliwe, gdy ukończymy powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To, ile będzie wypłacał nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zależy od wielu różnych czynników. 

Na wysokość świadczenia wpływa między innymi kapitał początkowy, ilość środków zgromadzonych na koncie i subkoncie ZUS czy średnie dalsze trwanie życia. Kluczową kwestią są również zarobki i staż pracy.

Zobacz także: Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków

Ważny zasiłek pójdzie w górę. Większe pieniądze już od sierpnia

Taka emerytura należy się po 20 latach pracy za minimalną krajową

Warto przypomnieć, że aktualnie najniższa krajowa wynosi 4242 zł brutto, czyli 3222 zł na rękę. Od 1 lipca w tej kwestii zajdą zmiany i minimalna pensja wzrośnie do 4300 złotych brutto, czyli 3262 złotych netto

Kwota emerytury po przepracowaniu 20 lat, będzie różniła się w zależności od płci. W przypadku kobiet w wieku 60 lat, które przez ten czas otrzymywały minimalne wynagrodzenie, świadczenie najprawdopodobniej będzie na poziomie najniższej emerytury, czyli aktualnie 1780,96 zł brutto.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, którzy w wieku 65 lat mają staż pracy na poziomie 20 lat, to otrzymają oni kwotę proporcjonalną do zgromadzonych składek na ich koncie emerytalnym. Niestety, nie będzie należała im się minimalna emerytura, bo nie osiągnęli wymaganego stażu pracy, który w ich przypadku wynosi 25 lat.

Już wkrótce rekordowa podwyżka emerytur

Warto wiedzieć, że już wkrótce ZUS przeprowadzi waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach. Podwyżka wejdzie w życie już 1 czerwca bieżącego roku, a jej poziom będzie rekordowo wysoki. Stan środków emerytalnych zostanie podwyższony o 14,9 proc. na koncie i 9,9 proc. na subkoncie.

Dzięki tej waloryzacji, spora część osób będzie mogła podwyższyć swoją emeryturę. Taka możliwość przysługuje jednak tylko tym, którzy jeszcze nie pobierają świadczenia. Wystarczy, że poczekają ze złożeniem wniosku do lipca i ich emerytura będzie nawet o 500 zł większa.