Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wysyła listy do emerytów. W środku bardzo ważne informacje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.05.2024 15:47

ZUS wysyła listy do emerytów. W środku bardzo ważne informacje

list z ZUS-u
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę bardzo ważnych listów. Emeryci i renciści z całej Polski otrzymują pisma, a w nich znajdują się dwie kluczowe informacje dotyczące ich świadczeń finansowych. Co konkretnie zawierają listy? Wyjaśniamy.

Waloryzacja świadczeń i trzynasta emerytura

Wszyscy emeryci i renciści w marcu otrzymali podwyżkę świadczeń finansowych. Waloryzacja podwyższyła wypłaty o 12,12 proc. W związku z tym, emerytura minimalna, renta socjalna, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto.

W kwietniu z kolei świadczeniobiorcy mogli liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia finansowego. ZUS przekazał trzynastą emeryturę wraz z podstawowymi przelewami. Dodatek wyniósł 1780,96 złotych brutto. Teraz beneficjenci otrzymują ważne listy dotyczące ostatnich zmian w wypłatach.

Ważny zasiłek pójdzie w górę. Większe pieniądze już od sierpnia

ZUS wysyła ważne listy do emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jakiś czas temu rozpoczął wysyłkę ważnych listów do emerytów. Pisma zawierają dwie kluczowe informacje. Pierwsza z nich to decyzja o zwaloryzowaniu świadczenia i podniesieniu go o 12,12 proc. 

W liście ZUS podaje nową kwotę netto emerytury lub renty oraz informuje o kwestiach związanych z składką zdrowotną i zaliczką na podatek dochodowy. W pismach od ZUS-u można znaleźć również decyzję dotyczącą przyznania 13. emerytury.

Zobacz także: Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków

ZUS wyśle listy do ponad 8 mln osób

Jak tłumaczył jakiś czas temu rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Ta ważna korespondencja powinna dotrzeć do wszystkich emerytów i rencistów w drugiej połowie maja bieżącego roku. 

Jeśli pismo nie dotrze do końca miesiąca, to należy zgłosić się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. List zawiera bardzo ważne informacje dla wszystkich świadczeniobiorców, więc warto dokładnie zapoznać się z jego treścią.