Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny zasiłek pójdzie w górę. Większe pieniądze już od sierpnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.05.2024 18:05

Ważny zasiłek pójdzie w górę. Większe pieniądze już od sierpnia

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Już wkrótce ważne świadczenie finansowe będzie wyższe. Wsparcie nie doczekało się podwyżki od 2019 roku. Chodzi tutaj dokładnie o zasiłek pielęgnacyjny. Komu konkretnie należą się dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

Komu należy się zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny to specjalne świadczenie finansowe, które należy się sporej grupie Polaków. Dodatek ten ma być wsparciem w pokryciu kosztów związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niezdolnej egzystencji.

Taki zasiłek przysługuje niepełnosprawnemu dziecku i osobie, która skończyła 75. lat. Pieniądze należą się również osobom z niepełnosprawnościami, powyżej 16. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym niepełnosprawności lub legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli powstała ona przed 21. rokiem życia.

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

Zasiłek pielęgnacyjny nie był podwyższany od 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany świadczeniobiorcom w takiej samej wysokości od 2019 roku. Jak wynika z przepisów, świadczenia rodzinne muszą być co 3 lata weryfikowane. Wówczas podejmuje się decyzję o podniesieniu wypłat. Kolejna weryfikacja nastąpi w 2024 roku, więc beneficjenci będą mogli spodziewać się wyższych kwot. Uwzględnione zostaną wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin.

Zobacz także: Będą trzy nowe świadczenia dla rodziców. Nawet 1900 zł na dziecko

Już wkrótce zasiłek będzie wyższy

Warto wspomnieć, że zasiłek pielęgnacyjny wynosi aktualnie 215,84 zł. Świadczenie jest przyznawane w takiej samej kwocie, bez względu na dochody rodziny. Beneficjenci co miesiąc otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe.

Co ważne, Rada Dialogu Społecznego do 15 czerwca powinna ustalić nową wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli jednak tego nie zrobi, to decyzję w tej sprawie podejmie rząd za pośrednictwem rozporządzenia.