Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.05.2024 16:26

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

W marcu emeryci mogli liczyć na podwyżkę świadczeń emerytalno-rentowych. Okazuje się, że wkrótce odbędzie się kolejna waloryzacja, ale tym razem będzie chodziło o kapitał emerytalny. Podwyżka ta ma być rekordowo wysoka, co oczywiście przełoży się na wzrost świadczeń dla seniorów. Kto konkretnie na tym skorzysta?

Wkrótce rekordowa podwyżka emerytur

Co roku świadczenia emerytalno-rentowe są waloryzowane. Taka podwyżka odbywa się w marcu, a jej zadaniem jest dostosowanie wysokości wypłat do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Jak się jednak okazuje, to nie jedyna waloryzacja, którą przeprowadza ZUS.

1 czerwca odbywa się bowiem waloryzacja kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach ZUS. Okazuje się, że w tym roku jej poziom będzie rekordowo wysoki. Stan środków emerytalnych zostanie podwyższony o 14,9 proc. na koncie i 9,9 proc. na subkoncie.

Płacisz kartą i nie bierzesz potwierdzenia? To duży błąd

Emerytura wyższa nawet o 500 złotych

Czerwcowa podwyżka będzie okazją do podwyższenia świadczenia emerytalnego nawet o 500 złotych. Nie wszyscy jednak skorzystają z dodatkowych pieniędzy. Waloryzacja kapitału będzie korzystna dla emerytów, którzy jeszcze nie pobierają swojego świadczenia i złożą wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w lipcu.

Jakiś czas temu dziennik “Fakt” podawał przykład 70-latka, który zgromadził na swoim koncie kapitał w wysokości 600 tys. złotych. Jeżeli zgłosi się d ZUS-u po emeryturę teraz, to otrzyma 3389 złotych. W przypadku, gdy złoży wniosek dopiero w lipcu, jego świadczenie wyniesie 3875 zł, czyli o prawie 500 zł więcej. 

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Jak zauważa portal “Interia Biznes”, bardzo ważne jest, by starać się pracować na podstawie umów o pracę, które są w pełni oskładkowane. Kolejna kwestia wpływająca na wyższe świadczenie, to przedłużenie aktywności zawodowej. Warto również wziąć pod uwagę możliwości dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne. Dzięki temu mamy szansę na podwyższyć swoje przyszłe wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Ważny komunikat ZUS dla emerytów. Czas tylko do 31 maja