Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS dla emerytów. Czas tylko do 31 maja
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.05.2024 21:29

Ważny komunikat ZUS dla emerytów. Czas tylko do 31 maja

ZUS
Fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym terminie. Tylko do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, mają czas na dostarczenie zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Dokumenty powinny obejmować okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

ZUS przypomina o ważnym terminie

Seniorzy, którzy dorabiają do emerytury i jednocześnie pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą pamiętać o tym terminie. Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z portalem money.pl przypomniał, że do 31 maja trzeba złożyć do Zakładu zaświadczenie o przychodach za okres od 1 marca 2023r. do 29 lutego 2024 r. Podkreślił, że informacja o przychodach pozwala na sprawdzenie, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Próg dla osób dorabiających do emerytury

Warto pamiętać, że osoby, które kontynuują zatrudnienie i jednocześnie otrzymują zasiłek przedemerytalny lub świadczenie, muszą przestrzegać określonych kwot granicznych przychodu.

Jeśli przychód przekracza określone progi tj. 25 proc. i 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone – przypomniał rzecznik ZUS.

Paweł Żebrowski przypomniał także, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny złożyć oddzielne oświadczenie. Jako przychód rozumiana jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Warto pamiętać, że rozliczeniu podlegają także przychody z pracy za granicą i z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

ZOBACZ: Dostałeś takiego SMS-a od Biedronki? Treść zadziwia, ale to nie oszustwo

ZUS potrąca ze świadczeń w tych przypadkach

ZUS rozliczy świadczenie na korzyść świadczeniobiorcy z przychodu za każdy miesiąc osobno, lub z łącznego przychodu. Aby utrzymać świadczenie lub zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości koniecznym jest, aby roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym nie przekroczyła kwoty 19 039,20 zł brutto. Jeśli otrzymany przychód jest wyższy, ale nie przekroczył progu 53 308,80 zł, ZUS potrąci odpowiednią kwotę ze świadczenia. W przypadku zarobków większych niż ta kwota Zakład zawiesi wypłatę świadczenia.

 

Źródło: money.pl