Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.05.2024 12:11

Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

list z ZUS
Fot. materiały własne

Od marca 2024 roku, wszystkie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostały zwaloryzowane. Wzrosły emerytury, renty oraz różnorodne dodatki, co zapewnia dodatkowe wsparcie finansowe dla beneficjentów.

Nowe stawki waloryzacyjne ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że od 1 marca 2024 roku przeprowadzono waloryzację emerytur i rent. Dzięki temu wzrosły również dodatki długoterminowe, takie jak dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla sieroty zupełnej. Wzrost kwot jest automatyczny i nie wymaga składania dodatkowych wniosków przez beneficjentów. Oto nowe stawki:

  • Dodatek dla sieroty zupełnej: wzrost z 553,30 zł do 620,36 zł.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy: po waloryzacji wynosi 1335,72 zł.
  • Kwota graniczna dla świadczenia uzupełniającego (500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji): wzrost do 2419,33 zł.
  • Świadczenie honorowe dla stulatków: osoby obchodzące setne urodziny po 29 lutego 2024 roku otrzymają 6246,13 zł miesięcznie.
  • Najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej: wzrost z 1588,44 zł do 1780,96 zł.
  • Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji: wzrost z 441,59 zł do 495,11 zł.
  • Ryczałt energetyczny: wzrost z 255,17 zł do 299,82 zł.
  • Dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie: wzrost z 294,39 zł do 330,07 zł.
ZUS wypłaci emerytom dodatkowe pieniądze. Wielu dostanie nawet 4 tys. zł Cięcia wypłat i redukcja zatrudnienia? Polskie firmy przewidują najbliższe miesiące

Dodatek z ZUS dla sieroty zupełnej. Komu przysługuje?

Jednym z mniej znanych świadczeń jest dodatek dla sieroty zupełnej, który od marca 2024 roku wynosi 620,36 zł miesięcznie

Jest to pomoc przeznaczona dla osób, których oboje rodzice nie żyją, a które pobierają rentę rodzinną. Świadczenie to jest dostępne niezależnie od wieku osoby uprawnionej, co oznacza, że dorosłe sieroty również mogą z niego korzystać. 

Ważne jest również, że dodatek przysługuje każdemu dziecku zmarłego rodzica, nawet jeśli rentę rodzinną pobiera większa liczba sierot.

ZOBACZ TAKŻE: Płacą 6 tysięcy na rękę, a chętnych brakuje. Ciężko znaleźć pracowników

Jak ubiegać się o dodatek z ZUS?

Aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej, należy złożyć wniosek w odpowiednim oddziale ZUS lub wysłać go pocztą. ZUS nie określa ścisłych terminów składania wniosków, co daje wnioskodawcom dużą elastyczność. 

Po złożeniu wniosku i wymaganej dokumentacji, ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji, licząc od wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności. 

W przypadku niezgody z decyzją, istnieje możliwość odwołania się do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Całe postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.