Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pracodawca dopłaci ci do wakacji. Wystarczy złożyć wniosek
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.05.2024 11:47

Pracodawca dopłaci ci do wakacji. Wystarczy złożyć wniosek

pieniądze ludzie
Fot. Pixabay/sarahbernier3140, materiały własne

O tym, że urlop poza domem w czasach inflacji stał się dobrem luksusowym, najlepiej świadczy analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jego eksperci oszacowali, że niektóre zagraniczne wyjazdy podrożały w ciągu roku o kilkaset złotych. Wakacje w Polsce także potrafią jednak uderzyć po kieszeni, o czym niejeden przekonał się na własnej skórze. Z tego powodu warto zorientować się, czy nie przysługują nam “wczasy pod gruszą”.

Urlop poza domem coraz droższy

"Wczasy pod gruszą" to świadczenie, które wielu urlopowiczom z pewnością nieco ulży w wydatkach. W zależności od poszczególnej sytuacji, osoba kwalifikująca się do takiego wsparcia, może w jego ramach otrzymać często od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Takie kwoty to zawsze bardzo miły gest ze strony pracodawcy, a także pomoc w spięciu domowego budżetu. Ich znaczenie wzrosło zwłaszcza teraz, gdy koszty wypoczynku poszły lawinowo do góry.

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

"Wczasy pod gruszą" nie dla każdego

Świadczenie, o którym mówimy, wypłacane jest w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, który to tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeżeli jednak firma zatrudnia mniej osób, ZFŚS jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Nie każdy pracodawca wypłaca więc “wczasy pod gruszą”.

ZOBACZ: Polska nie jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy. Tak uważa Północna Izba Gospodarcza

Jeśli już zdarzy się, że jesteśmy zatrudnieni w firmie gwarantującej wsparcie, upewnijmy się jeszcze, że spełniamy inne kryteria, takie jak zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i posiadanie dzieci. Jeżeli tak, wówczas otrzymamy dofinansowanie w kwocie zależnej od indywidualnych postanowień naszego zakładu pracy. Minimalna kwota nie jest określona w prawie. Pracodawca bierze pod uwagę m.in. naszą sytuację życiową, rodzinną i materialną.

"Wczasy pod gruszą". Termin na składanie wniosków wkrótce może minąć

Maj to czas, gdy w wielu firmach rozpoczęło się już składanie wniosków o dopłatę na do zaplanowanego letniego wypoczynku. Warto zainteresować się, kiedy termin ostatecznie mija. Później może okazać się bowiem, że nie zdążyliśmy z dopełnieniem formalności.

“Fakt” podaje, że w 2024 r. podstawę do obliczenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stanowi przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za drugie półrocze 2023 r. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wynosi ono 6 tys. 445 zł i 71 gr.

Źródło: Fakt