Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.05.2024 13:15

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Telewizor
Fot. Alehandra13/Pixabay

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki dotyczące opłaty abonamentowej za używanie z odbiorników telewizyjnych i radiowych. Ile zapłacimy w 2025 r.? Decyzja zapadła i jest ona sporym zaskoczeniem.

Abonament radiowo-telewizyjny

Obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego od lat wzbudza wśród Polaków duże kontrowersje. Wiele razy wskazywano na potrzebę zreformowania sposobu uiszczania opłat. Proponowano również całkowitą likwidację abonamentu. 

Mijają jednak lata, a Polacy jak musieli opłacać daninę na media publiczne w postaci abonamentu RTV, tak nadal muszą. Podstawą prawną dla pobierania tej opłaty stanowi Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. 

Opłaty abonamentowe można wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez pobierania dodatkowych opłat. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych. Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.

ZUS przypomina o ważnym obowiązku. Komunikat jest jasny

Kto i za co musi płacić abonament RTV?

Do opłacania abonamentu RTV zobowiązana jest każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego. Używane przez nas urządzenia musi również zarejestrować. 

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym w myśl przepisów, jest urządzenie stałe lub przenośne umożliwiające natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. Dla powstania obowiązku uiszczenia opłaty istotny jest moment rejestracji danego odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

ZOBACZ: PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Warto wiedzieć, że opłacanie abonamentu nie jest obligatoryjne dla wszystkich. Z obowiązku opłacania zwolnione są:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia 

Jak skorzystać skorzystać ze zwolnienia opłacania abonamentu RTV? Wystarczy w placówce pocztowej przedstawić dokument, który upoważnia do takiego uprawnienia. Może to być dowód osobisty, zaświadczenie o byciu inwalidą czy weteranem wojennym – w zależności od przynależności do grupy zwolnionej z uiszczania płatności. 

Jakie stawki w 2025 roku? Spore zaskoczenie

KRRiT poinformowała, że opłata w roku 2025 nie wzrośnie. Jest to spore zaskoczenie, gdyż niemal wszystkie opłaty są regularnie podnoszone w związku z rosnącymi cenami towarów i usług. Zapłacimy tyle samo co w obecnie. Stawki abonamentu RTV na 2024 r. za używanie odbiornika radiofonicznego, wynoszą 8,70 zł za 1 miesiąc. Natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego, jest to już 27,30 zł za 1 miesiąc.

Istnieje możliwość uzyskania upustów z tytułu opłat dłuższych niż za jeden miesiąc, np za cały rok z góry.

  • 3,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry,
  • 4,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry,
  • 10,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za rok kalendarzowy z góry

Kara finansowa za nieopłacanie abonamentu wynosi  819 zł zł, a więc 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku braku wpłaty sprawą zajmuje się Urząd Skarbowy.

Źródło: Infor.pl/Poczta Polska