Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kontrole obejmą całą Polskę. Będą sprawdzać jedną rzecz
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.05.2024 12:40

Kontrole obejmą całą Polskę. Będą sprawdzać jedną rzecz

drzwi
Fot. materiały własne

Zdaniem ekspertów szczególna uwaga skarbówki, skupiona dotychczas na kontrolach podatku dochodowego, ponownie ma zostać przekierowana na podatek VAT. Urzędy skarbowe mają w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na płatnikach VAT. W całej Polsce szykują się kontrole.

Pieniądze nie trafiają do budżetu, powodem luka VAT

Kwota potencjalnych pieniędzy do zebrania przez budżet państwa z tytułu podatku VAT, które jednak umknęły uwadze urzędników skarbówki, czyli tzw. luka VAT, wzrosła w 2023 r. do 4,9 proc. Wpływy z VAT wyniosły wówczas 230 mld zł, luka więc wyniosła około 11,3 mld zł. Tyle pieniędzy mogło wpłynąć do budżetu. 

Taka sytuacja może być o tyle zaskakująca, że poprzedni rząd intensywnie akcentował duże sukcesy w likwidowaniu luki VAT. Według danych resortu finansów, pomimo że luka w latach 2015-2020 sukcesywnie malała, to ostatnich latach trend ten zauważalnie się odwrócił. 

ZUS przypomina o ważnym obowiązku. Komunikat jest jasny

Co jest przyczyną wzrastającej luki podatku VAT?

Zdaniem ekspertów zwiększająca się luka w podatku VAT, może mieć przyczynę w przekierowaniu uwagi urzędów skarbowych na inne obszary kontroli. Pracownicy fiskusa mieli skupić się głównie na podatku dochodowych.

ZOBACZ: PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Przez ostatnie osiem lat organy podatkowe skupiały się głównie na kontrolach podatku dochodowego, jednak obecnie obserwuje się zmianę tendencji, a urzędy skarbowe coraz częściej wstrzymują zwroty VAT — ocenia w rozmowie z portalem prawo.pl. Maciej Fiedorczuk, adwokat i menedżer w firmie EY.

Urzędnicy szykują się na kontrole

Utrata należnych państwu wpływów z podatku VAT to duży problem, w skutek którego miliony zł. nie trafiły do polskich szkół, szpitali, transport publiczny oraz wiele innych inwestycji. 

Utracone wpływy z podatku VAT mogą mieć niezwykle negatywny wpływ na zdolność rządów do finansowania dóbr i usług publicznych, od których wszyscy jesteśmy zależni, takich jak szkoły, szpitale i transport" - wskazuje Komisja Europejska.

Nie jest to jednak jedynie problem Polski. Borykają się z nim również inne państwa Unii Europejskiej. Niedługo spodziewać można się wzmożonej ilości kontroli. Urzędnicy będą sprawdzać, kto uchyla się od swoich obowiązków.

Źródło: businessinsider.com