Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wygrasz w Lotto i możesz mieć problem. Podatek to nie wszystko
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.05.2024 17:55

Wygrasz w Lotto i możesz mieć problem. Podatek to nie wszystko

kupony Lotto
Fot Wikimedia.org/Aleszwe/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Wygrana w Lotto to wielka radość. Pieniądze, jakie można wygrać w kolejnych kumulacjach, są ogromne. Niewielu graczy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jeśli wygrają więcej niż 2280 zł może pojawić się problem. Mowa nie tylko o obowiązkowym podatku od wygranej. Takiej kwoty nie można odebrać w pobliskiej kolekturze. Totalizator Sportowy wskazuje wprost.

Zwycięzcy w Lotto mogą mieć problem, chodzi o wygraną

Lotto od lat powiększa listę polskich milionerów. Niedawno Totalizator Sportowy poinformował o graczu, który w Krakowie kupił kupon na chybił trafił i wygrał aż 1 000 000 zł.

Niewielu graczy ma jednak świadomość, że wysoka wygrana w Lotto pociąg za sobą konkretne działania. W momencie wygranej wyższej niż 2280 zł trzeba liczyć się z problemem dotyczącym odbioru należnych pieniędzy. Nie można zrobić bowiem tego w miejscu, gdzie kupiło się zwycięski los. Zasady gry są jasne.

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Wygrana w Lotto wyższa niż 2280 zł nie zostanie wypłacona w kolekturze

Gracze wygrywający więcej niż 2280 zł muszą przygotować się na wycieczkę. Powodem jest zasada, że tylko mniejsze wygrane odbierać można w każdej kolekturze w kraju. Powyżej tego progu konieczne jest odwiedzenie jednego z 17 oddziałów Totalizatora Sportowego. Takie znajdują się tylko w największych miastach w Polsce.

ZOBACZ: Wystarczy jeden dokument, by uzyskać duże zniżki. Wielu nie ma o tym pojęcia

To nie koniec problemów. Oddziały te otwarte są tylko w pierwszej połowie dnia. Oznacza to, że chcąc odebrać wygraną wynoszącą 3 tysiące złotych, konieczne jest wzięcia dnia wolnego w pracy. Dla przykładu oddział Lotto w Opolu działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-14:30. Natomiast poznański oddział, gdzie odbierać można wysokie wygrane, przyjmuje graczy tylko w tygodniu roboczym w godzinach 7:30-13:30.

Podatek to nie wszystko, wygrana w Lotto może przepaść

Oznacza to, że gracze bez samochodów, emeryci, czy osoby pracujące muszą specjalnie zorganizować sobie transport, aby odebrać pieniądze z wygranej w Lotto. - Ważne! Od każdej wygranej powyżej 2280 zł pobierany jest 10% podatek. Dla Twojej wygody jest on pobierany w momencie wypłaty wygranej i odprowadzany przez Totalizator Sportowy do urzędu skarbowego - czytamy na stronie Lotto.

ZOBACZ: PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Wygrana w Lotto może jednak przepaść. Zasady odbioru pieniędzy są jasne. Gracz musi stawić się z kuponem w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia następującego po dniu losowania, w którym padły jego zwycięskie liczby. 

W przypadku wygranej niższej niż 2280 zł z zakładu lub losu zakupionego online należy zgłosić się po odbiór zaświadczenia do Oddziału Totalizatora Sportowego z dokumentem tożsamości najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata wygranej, tj. wartość wygranej została przypisana do konta gracza - dodaje Lotto w informacji przeznaczonej dla graczy.

Źródło: Lotto, biznesinfo