Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci emerytom dodatkowe pieniądze. Wielu dostanie nawet 4 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.05.2024 08:49

ZUS wypłaci emerytom dodatkowe pieniądze. Wielu dostanie nawet 4 tys. zł

ZUS, seniorka
Fot. materiały własne

Już wkrótce na konta emerytów wpłynie dodatkowy przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio resort rodziny podał termin wypłat czternastej emerytury. Na jakie kwoty w tym roku będą mogli liczyć seniorzy? Przedstawiamy szczegóły. 

ZUS wypłaci emerytom dodatkowe pieniądze

Emeryci dwa razy w roku otrzymują dodatkowe świadczenia finansowe - trzynastkę i czternastkę. Trzynasta emerytura trafiła na konta seniorów wraz z ich kwietniowym świadczeniem. Już wkrótce będą mogli liczyć na kolejny dodatek.

Warto pamiętać, że 14. emerytura zostanie wypłacona w całości tylko tym seniorom, którzy spełnią kluczowy warunek. Chodzi tutaj o kryterium dochodowe, które wynosi 2900 zł. Co ważne, brany jest tu pod uwagę tylko dochód z emerytury lub renty. W przypadku przekroczenia limitu, ZUS zmniejszy czternastkę “złotówka za złotówkę”

Dino zaskoczyło wszystkich. To pierwszy taki przypadek

14. emerytura. Pierwsze przelewy trafią do emerytów pod koniec wakacji

Kilka dni temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, kiedy seniorzy mogą spodziewać się przelewów z 14. emeryturą. Z założeń projektu rozporządzenia wynika, że termin wypłat ma być taki sam, jak w ubiegłym roku. 

W związku z tym, świadczenie powinno trafić do beneficjentów we wrześniu. Jak się jednak okazuje, sporo osób otrzyma pieniądze pod koniec wakacji. Wynika to z tego, że 1. dzień miesiąca we wrześniu wypada w niedzielę. ZUS wypłaci więc świadczenie pod koniec sierpnia.

Zobacz także: Zmiany w limitach dla emerytów. Wejdą w życie już od 1 czerwca

Tyle wyniesie 14. emerytura w 2024 roku

Co ważne, emeryci nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku, by otrzymać dodatkowe pieniądze. Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem. Jak się okazuje, we wrześniu ZUS wypłaci niektórym emerytom nawet 4 tys. zł

Warto dodać, że czternastka jest wypłacana w wysokości emerytury minimalnej, czyli aktualnie 1780,96 zł brutto. Przykładowo, jeśli senior pobiera świadczenie w wysokości 1600 zł brutto, to we wrześniu otrzyma 2970,95 zł na rękę. W przypadku emerytury na poziomie 2300 zł brutto, wrześniowy przelew wyniesie 3523,95 zł. Jeżeli ktoś teraz dostaje 4500 zł brutto, to we wrześniu ZUS wypłaci mu 3997,95 zł netto.