Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało kto wie o tym świadczeniu, ZUS wypłaci nawet 3557,64 zł. Trzeba spełnić pewne warunki
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.05.2024 14:35

Mało kto wie o tym świadczeniu, ZUS wypłaci nawet 3557,64 zł. Trzeba spełnić pewne warunki

pieniądze, ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy wiesz, że niektórzy Polacy mogą skorzystać ze specjalnego świadczenia z ZUS już po ukończeniu 55 lat? Świadczenie kompensacyjne to wyjątkowa forma wsparcia finansowego, na które zasługuje wielu Polaków. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie są warunki, a także ile dokładnie wynosi.

Czym jest świadczenie kompensacyjne?

Świadczenie kompensacyjne to specjalna forma emerytury dedykowana nauczycielom, która stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Zarządza nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i jego kwota może się zmieniać w zależności od różnych czynników. 

Świadczenie to nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich, którzy przekroczyli 55 lat. Aby się o nie ubiegać, trzeba spełnić określone warunki dotyczące wieku i stażu pracy.

Nawet 25 tys. złotych za mieszkanie. Państwowa spółka wyprzedaje nieruchomości Nawet 12 tys. zł mandatu za brak OC. Wkrótce kierowcy zapłacą jeszcze więcej

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne?

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne, konieczne jest spełnienie kilku kryteriów. Przede wszystkim, kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60 lat. Poza wiekiem, wymagany jest odpowiedni staż pracy – co najmniej 30 lat, z czego minimum 20 lat przepracowanych jako nauczyciel na co najmniej pół etatu. 

Ponadto, miejsce pracy musi być jednym z określonych przez ZUS, takich jak publiczne i niepubliczne przedszkola oraz szkoły (z wyjątkiem tych bez uprawnień szkoły publicznej), młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, oraz placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom poza miejscem zamieszkania.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne z ZUS?

Kwota świadczenia kompensacyjnego nie jest stała i zależy od wielu czynników. W styczniu 2024 roku średnia wysokość świadczenia wynosiła 3557,64 zł, przy czym miesiąc wcześniej była to kwota 3617,29 zł. Świadczenie to jest finansowane z budżetu państwa, a nie z odprowadzanych składek. 

Warto zauważyć, że liczba nauczycieli pobierających to świadczenie ciągle maleje. W styczniu 2024 roku było to 12,9 tys. osób, podczas gdy na początku 2023 roku liczba ta wynosiła 13,7 tys., a w styczniu 2022 roku świadczenie pobierało 14,1 tys. nauczycieli.