Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało kto wie o tym dodatku, ZUS właśnie zwiększył wypłaty. Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek
Michał Górecki
Michał Górecki 21.05.2024 09:08

Mało kto wie o tym dodatku, ZUS właśnie zwiększył wypłaty. Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Z 553,30 zł do 620,36 zł od marca br. wzrósł dodatek ZUS po waloryzacji świadczeń stałych i dodatków do nich. Co niezwykle ważne, jego wysokość jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS?

ZUS zwiększył wypłaty ważnego dodatku. Można dostać nawet 620 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzował w marcu br. świadczenia emerytalno-rentowe, w ramach których wypłacane jest m.in. świadczenie dodatku dla sierot zupełnych. Uprawnione do otrzymania dodatku są osoby, które straciły obydwoje rodziców - dokumenty regulujące status beneficjentów przewidują też możliwość wsparcia osób, które straciły matkę, a ojciec pozostaje nieznany - i mają prawo do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach (lub tylko matce).

Zobacz też: O pandemii już zapomnieliśmy, a przełom trwa. Fundacja UNIQUA wyciągnęła wnioski

Cięcia wypłat i redukcja zatrudnienia? Polskie firmy przewidują najbliższe miesiące

ZUS zwaloryzował dodatek dla sierot zupełnych. Dla kogo świadczenie?

Świadczenie jest przyznawane każdej osobie, która jest sierotą całkowitą, czyli straciła oboje rodziców. Co ważne, na wypłatę nie wpływa liczba osób uprawnionych do świadczenia w obrębie jednej rodziny, w praktyce oznacza to, że każde dziecko (uprawnione do renty rodzinnej) może otrzymać tę samą kwotę. O uzyskanie prawa do świadczenia można wnioskować w dowolnym momencie, ZUS nie określa żadnych konkretnych terminów.

Dodatek dla sieroty zupełnej. Ile wynosi?

Świadczenie wzrosło po tym, jak w marcu br. waloryzacja emerytur i rent podniosła ich wysokość - jednocześnie wpływając na wolumen dodatków. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wyniósł 112,13 proc., co przełożyło się na podwyżkę pojedynczych świadczeń w wysokości 12,12 proc. 

Przed marcem dodatek dla sieroty zupełnej wynosił 553,30 zł. Po waloryzacji wynosi już 620,36 zł.

Jak wnioskować o dodatek dla sierot z ZUS?

W strukturze ZUS należy złożyć wniosek ERRD i załączyć do niego dokumenty potwierdzające zgon rodziców, lub rodzica w przypadku, gdy ojciec pozostaje nieznany - akt zgonu matki będzie zawierał informację potwierdzającą taką okoliczność. Dokumenty można składać w dowolnym terminie, bez przerwy w wybranej placówce ZUS. Decyzja zostanie podjęta w 30 dni.

Tagi: Finanse prawo ZUS
Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień
niebieski tekst goniec.pl na białym tle
[II-51]
Polacy otrzymują listy z Opola, które przypominają o konieczności uregulowania zaległych mandatów. Warto przypomnieć, że nie jest to oszustwo. Sprawą zajmuje się opolski Urząd Skarbowy, ponieważ ta jednostka odpowiada za mandaty oraz wysyłanie upomnień i podstawowych informacji o zaległościach. Na zapłatę pozostaje siedem dni od momentu doręczenia.Płacąc za zaległe mandaty, Polacy powinni pamiętać, że nie może być to zwykły przelew. Dłużnicy muszą zlecić przelew podatkowy. W przypadku zaniechania wezwania do uregulowania płatności Urząd Skarbowy i tak wyegzekwuje grzywnę oraz koszty postępowania, dlatego lepiej się pospieszyć.Nie da się uniknąć zapłaty zaległego mandatu. Zapominalskim Urząd Skarbowy pobierze środki z rozliczenia PIT. Jak się okazuje, Polacy mogą otrzymywać nie tylko z opolskiej jednostki, ale również z łódzkiej. Ona ma zajmować się wkrótce dodatkowymi opłatami związanymi z systemem e-TOLL.
Czytaj dalej
ZUS wypłaci wszystkim 1300 zł miesięcznie? Jest haczyk
pieniądze ZUS
pieniądze ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już niedługo wypłacać każdemu obywatelowi dodatkowe 1300 zł. Bezwarunkowy dochód podstawowy rozważany był jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, był już także testowany m.in. we Włoszech i Francji. Temat powrócił do Polski po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj dalej