Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci wszystkim 1300 zł miesięcznie? Jest haczyk
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 20.05.2024 22:49

ZUS wypłaci wszystkim 1300 zł miesięcznie? Jest haczyk

pieniądze ZUS
Fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już niedługo wypłacać każdemu obywatelowi dodatkowe 1300 zł. Bezwarunkowy dochód podstawowy rozważany był jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, był już także testowany m.in. we Włoszech i Francji. Temat powrócił do Polski po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

1300 zł od ZUS-u dla każdego?

W Polsce powraca temat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Nic dziwnego, pomysł ten jest już testowany w innych państwach Unii Europejskiej (we Włoszech i Francji). Zakład Ubezpieczeń Społecznych miałby bezwarunkowo wypłacać co miesiąc nawet 1300 zł. Jest jednak pewien haczyk.

Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

1300 zł dla wszystkich, ale jednocześnie likwidacja 800 plus?

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma za zadanie wyrównanie wsparcia ze strony państwa tak, aby skorzystać mógł każdy obywatel. Dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego tłumaczył, że zasiłek ma przysługiwać wszystkim, bez względu na chociażby opłacane składki. Świadczenie miałoby być także równomierne i wypłacane regularnie, np. co miesiąc. Warto jednak zaznaczyć, że ceną za jego wprowadzenie miałaby być likwidacja innych programów tego typu w Polsce takich, jak chociażby 800 plus.

ZOBACZ: Właśnie się zaczęło. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Co z bezwarunkowym dochodem podstawowym w Polsce?

Pomysł powszechnego, bezwarunkowego i indywidualnego świadczenia był omawiany w Polsce jeszcze przed pandemią. Wyliczono wówczas, że Bezwarunkowy Dochód Podstawowy powinien wynosić 1300 zł. Program miał zostać sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, jednak dopiero teraz, po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jego temat powrócił.

Źródło: infor.pl