Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Szykują się duże zmiany
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.05.2024 19:53

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Szykują się duże zmiany

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne

Polacy coraz częściej wybierają płatności bezgotówkowe. Choć ta metoda zyskała ogromną popularność, to wciąż wiele osób woli korzystać z tradycyjnych rozwiązań. Takie osoby powinny wiedzieć, że już wkrótce mogą zajść ogromne zmiany w tej kwestii. Planowane jest wprowadzenie limitów. Przedstawiamy szczegóły.

Szykują się zmiany w płatnościach gotówką

Choć wiele osób w dzisiejszych czasach korzysta z płatności bezgotówkowych, to tradycyjna metoda wciąż jest często wybierana przez Polaków. Jak zauważa portal o2.pl, już od następnego roku mogą wejść spore zmiany dotyczące płatności gotówkowych.

Zaczną obowiązywać określone limity i od pewnej kwoty nie będzie można zapłacić tradycyjnymi banknotami. Jak się okazuje, progi nie będą jednakowe dla wszystkich osób. Wiadomo już, ile będą wynosiły ograniczenia.

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką

Główną zmianą, którą chce wprowadzić rząd, to limitowanie maksymalnych kwot transakcji gotówkowych. Jak się okazuje, od 2025 r. dla przedsiębiorców ta suma miałaby wynosić 8 tysięcy złotych. Jeśli chodzi natomiast o osoby prywatne, to będą mogły dokonywać transakcji z użyciem gotówki do 20 tys. zł. 

Jak przypomina portal o2.pl, takie modyfikacje nie będą regulowały kwot, które możemy trzymać w swoich domach. Wciąż będzie można przechowywać oszczędności w fizycznej formie, choć płatności powyżej 20 tys. zł mogą sprawiać kłopoty.

Coraz więcej osób wybiera płatności bezgotówkowe

Aktualnie zdecydowana większość Polaków posługuje się płatnościami bezgotówkowymi. Jest to nie tylko o wiele bardziej wygodne, ale również i bezpieczniejsze. Oszczędności gromadzone w domu mogą ulec zniszczeniu np. podczas pożaru.

Wciąż jednak spore grono nie ma zaufania do przechowywania swoich pieniędzy na koncie w banku i woli trzymać je w domu. Warto jednak pamiętać, że jest to o wiele mniej bezpieczne rozwiązanie. 

Zobacz także: Dodatkowe 1200 zł na rachunki za prąd. Sejm podjął decyzję