Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 1200 zł na rachunki za prąd. Sejm podjął decyzję
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.05.2024 19:15

Dodatkowe 1200 zł na rachunki za prąd. Sejm podjął decyzję

pieniądze żarówka
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Przez Sejm przeszła ustawa ws. osłon dla odbiorców energii, która ma wprowadzić bon energetyczny. W przyjętych zmianach znalazło się także zwolnienie z opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Teraz projekt trafi na biurko prezydenta, od jego decyzji zależeć będzie, czy odbiorcy otrzymają m.in. dodatkowe 1200 zł na rachunki.

Sejm przegłosował ustawę ws. bonu energetycznego

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych wzięła pod lupę 31 poprawek, zgłoszonych przez Senat w sprawie ustawy o bonie energetycznym. Dodatkowo rozpatrzone zostały zmiany niektórych ustaw, mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Wszystkie z nich zostały zarekomendowane do przyjęcia. Całkowity koszt wprowadzenia nowych przepisów w przypadku odbiorców wrażliwych wyniesie około 9 mld zł.

W poprawkach zawarto zwolnienie z opłaty mocowej gospodarstw w drugiej połowie 2024 r., dzięki czemu spadek rachunków miałby wynieść od 15,96 do 89,4 zł. Jak przekazał senator Stanisław Gawłowski (KO) zwolnienie z opłaty mocowej ograniczy prognozowany wzrost opłat za energię elektryczną ”o jedną czwartą, a nawet jedną trzecią”.

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

Nawet 1200 zł dopłaty do rachunków. Od kiedy bon energetyczny?

Bon energetyczny ma być jednorazowym świadczeniem pieniężnym, z którego skorzystają gospodarstwa domowe o niższych dochodach. Pieniądze mają zostać wypłacone w drugiej połowie 2024 r. To, ile wyniesie bon, zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Jednoosobowe gospodarstwo otrzyma 300 zł, dwu- i trzyosobowe – 400 zł, natomiast większe – 600 zł. Wartość wypłaty wzrośnie o 100 proc. jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną. Bon energetyczny wyniesie więc od 600 do nawet 1200 zł.

ZOBACZ: Bank PKO BP apeluje do klientów. “Nie zgadzaj się”

Bon energetyczny 2024 – dla kogo?

Zgodnie z przyjętymi przepisami ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, których dochody nie przekroczyły: 2500 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Warto pamiętać, że ustawodawca przewidział zasadę ”złotówka za złotówkę”, co oznacza, że pieniądze można otrzymać nawet po przekroczeniu wyżej kryteriów dochodowych, jednak ich kwota zostanie odpowiednio zmniejszona.

Dodatkowo ustawa zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w miesiącach lipiec-grudzień 2024 r. Próg ma wynosić 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Cena maksymalna obejmie także gaz i będzie równa taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie wzrostu kosztów ciepła, które mają do końca roku utrzymać się na poziomie 119,39 zł za GJ, a w pierwszej połowie przyszłego roku – 134,97 zł za GJ.

 

Źródło: biznes.interia.pl