Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarbówka masowo kontroluje Polaków. Mogą posypać się wysokie kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.05.2024 21:42

Skarbówka masowo kontroluje Polaków. Mogą posypać się wysokie kary

mężczyzna, drzwi
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

W całej Polsce trwają kontrole Polaków. Pracownicy skarbówki odwiedzają właścicieli mieszkań i sprawdzają jedną rzecz. Jeżeli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to mieszkańcy zapłacą potężne kary finansowe. Przedstawiamy szczegóły.

Skarbówka masowo kontroluje Polaków

Właściciele mieszkań powinni spodziewać się kontroli z urzędu skarbowego. Jak się okazuje, celem tych wizyt jest sprawdzenie, czy deklarowana wartość nieruchomości nie różni się od jej rzeczywistej wartości rynkowej.

Chodzi tutaj konkretnie o podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Wysokość kwoty odprowadzonej do skarbówki zależy od wartości mieszkania. Kontroli podlegają te umowy, na których widnieje cena inna niż przeciętna wartość mieszkania.

Rekordowa podwyżka emerytur. Świadczenia wyższe nawet o 500 zł

Wiadomo, co sprawdzą urzędnicy podczas kontroli

Adekwatność ceny mieszkania do jego wartości rynkowej powinna zostać odpowiednio udokumentowana. Podczas kontroli fiskusa powinniśmy pokazać operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę.

Warto wspomnieć, że ten dokument powinien być przechowywany do czasu, gdy przedawnią się zobowiązania podatkowe. Jeżeli nie uda nam się udowodnić, że cena mieszkania jest adekwatna do wartości rynkowej, to czekają nas poważne konsekwencje.

Mogą posypać się potężne kary finansowe

Co w przypadku, gdy skarbówka stwierdzi, że cena mieszkania została zaniżona? W takiej sytuacji fiskus nałoży karę finansową, a jej wysokość będzie zależała od indywidualnej oceny sprawy. W przypadku podatku PCC może być to nawet grzywna na poziomie 100 proc. kwoty nienależnie naliczonego podatku. W związku z tym, bardzo istotne jest posiadanie dowodów na to, że cena nieruchomości jest adekwatna do jej wartości rynkowej. 

Zobacz także: W Lidlu już się zaczęło. Wyjątkowe okazje na Dzień Matki