Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fiskus ściga emerytów. Tym osobom skarbówka zmniejszy emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.06.2024 08:32

Fiskus ściga emerytów. Tym osobom skarbówka zmniejszy emeryturę

portfel, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Abonament RTV to opłata za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Choć jest obowiązkowa, to wiele osób jej unika. W takim przypadku Poczta Polska wysyła wezwanie, a jeśli to nie poskutkuje, to sprawą zajmuje się skarbówka i może nawet zmniejszyć emeryturę. Przedstawiamy szczegóły.

Wiele osób nie płaci abonamentu RTV

Abonament RTV powinni płacić wszyscy Polacy, którzy posiadają radio lub telewizor. Poczta Polska zajmuje się ściąganiem daniny i przeprowadza w związku z tym kontrole w domach Polaków. Warto pamiętać, że jeśli zarejestrowaliśmy swój odbiornik, a nie uiszczamy opłaty, to czekają nas przykre konsekwencje. 

Najpierw Poczta Polska wysyła wezwanie do zapłaty. Jeżeli nie uregulujemy należności w ciągu 7 dni, to sprawą zajmuje się urząd skarbowy. Jak podaje portal Wirtualne Media, w ubiegłym roku Poczta wysłała upomnienia do 101 606 osób. 

Zasiłek pielęgnacyjny będzie większy? Padł kluczowy termin

Fiskus ściga emerytów, mogą dostać niższe świadczenie

Jeżeli płatnik nie zareaguje na wezwanie wysłane przez Pocztę Polską i skarbówka przejmie sprawę, to zadłużenie zostanie pokryte z bieżących przychodów dłużnika. W przypadku, gdy emeryt nie uiszcza abonamenty RTV, fiskus najczęściej ściąga należną kwotę z emerytury, przez co świadczenie zostaje zmniejszone.

Skarbówka może również pokryć zadłużenie z rachunku bankowego płatnika, nadpłaty podatku, pensji lub też za pośrednictwem komornika. Jeśli nie mamy możliwości spłaty zobowiązania, to warto wystąpić o jego umorzenie lub rozłożenie go na raty.

Abonament RTV to kontrowersyjna opłata

Abonament RTV to opłata, która wywołuje wiele kontrowersji wśród Polaków. Jakiś czas temu padł pomysł, by zlikwidować abonament RTV i zastąpić go nową opłatą audiowizualną. Jak na razie nie wiadomo jednak, czy takie rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie. 

Jeżeli chodzi o wysokość opłaty abonamentowej, to aktualnie należy zapłacić 8,70 zł co miesiąc za samo radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub radio i telewizor. Warto pamiętać, że abonament RTV powinniśmy zapłacić do 25. dnia każdego miesiąca.

Zobacz także: Część seniorów musi zwrócić 14. emeryturę. Nie ma odwrotu