Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów
Michał Górecki
Michał Górecki 05.06.2024 22:40

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

pieniądze
Fot. Iberion

Dodatki do emerytury to konkretne kwoty przyznawane na indywidualny wniosek lub automatycznie przez urzędników. To, jak zostają przyznawane zależy od prostych zmiennych. Być może już niedługo i one znikną, a pieniądze trafią bezwzględnie do każdego przechodzącego na emeryturę.

Najpopularniejszy dodatek do emerytury może trafić do wszystkich

Dodatek do emerytury to kwota, która zostaje przyznana poza świadczeniem wyliczonym z całej kwoty zgromadzonej na koncie lub subkoncie ZUS, czyli niejako poza samą emeryturą. Jednym z najpopularniejszych dodatków jest dodatek pielęgnacyjny. Już teraz, w określonych okolicznościach, przyznawany jest bez konieczności składania wniosku, a niedługo może zostać rozszerzony do wszystkich uprawnionych do pobierania świadczenia emerytalnego.

Nie przegap: Jak wyliczyć staż pracy do emerytury? Tak robi to ZUS

Nowa forma wsparcia dla seniorów i rodzin. Nawet 2 tys. zł świadczenia

Dodatek pielęgnacyjny. Dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny ZUS przyznaje na wniosek emeryta w przypadku, gdy osiągnął ustawowy wiek emerytalny, ale nie przekroczył 75. roku życia. W przypadku mężczyzn jest to więc 10-letni okres (w przypadku kobiet 15-letni), w trakcie którego możemy otrzymać dodatkowe pieniądze. W tym “10-letnim oknie” jednak konieczne byłoby orzeczenie lekarza ZUS (komisja lekarska) o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Nie ma tego złego, bo po ukończeniu 75. roku życia - dodatek pielęgnacyjny otrzymują wszyscy, niezależnie od warunków zdrowotnych. ZUS przyznaje środki z urzędu. Wyjątek jest tylko jeden - pobierający emeryturę nie może przebywać w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym (ZOL) powyżej 2 tygodni w skali miesiąca. 

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny jest, podobnie jak świadczenie emerytalne, waloryzowany co roku, dlatego od 1 marca 2024 r. wynosi już 330,07 zł brutto/mies. W zestawieniu z poprzednią wartością wzrósł o 12,12 proc., czyli ok. 35 zł. 

Zobacz też: Czy matka może zostać ukarana za karmienie piersią w miejscu publicznym? Sprawdzamy

Szansa na zmianę w dodatku pielęgnacyjnym

Serwis Infor.pl przypomina w tym kontekście, że w trakcie kampanii wyborczej w programach partii pojawiały się postulaty zniesienia warunku osiągnięcia 75. roku życia. Dodatek pielęgnacyjny, w myśl tych propozycji, miałby być wypłacany wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego - w przypadku mężczyzn, 65., kobiet - 60. Jak dotąd jednak, w wykazie prac legislacyjnych Sejmu nie pojawił się żaden podobny projekt, mimo wielu, jakie resorty w kontekście polityki senioralnej forsują.

Tagi: ZUS