Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa forma wsparcia dla seniorów i rodzin. Nawet 2 tys. zł świadczenia
Michał Górecki
Michał Górecki 05.06.2024 21:40

Nowa forma wsparcia dla seniorów i rodzin. Nawet 2 tys. zł świadczenia

Seniorzy
Fot. JW. on Unsplash

Polityka senioralna ma przeżyć finansowe trzęsienie ziemi po wprowadzeniu tzw. bonu senioralnego, pieniędzy, które miałyby trafić do rodzin osób starszych, które wymagają pomocy w miejscu zamieszkania. Z jednej strony - dzieci pozostają na rynku pracy, z drugiej - tworzą się nowe miejsca pracy w sektorze opieki.

Bon senioralny. Założenia programu. Dla kogo?

Bon senioralny jako koncepcja i projekt ustawy został zaprezentowany podczas konferencji prasowej ministry ds. Polityki Senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz. Regulacje są zapisane w projekcie ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Ustawa wprowadzałaby finansowanie skierowane do seniora (75+), wymagającego pomocy w miejscu zamieszkania i rodziny, która pozostaje czynna zawodowo. Rozwiązanie miałoby umożliwić członkom rodziny (zwykle dzieciom) swobodne kontynuowanie pracy zawodowej, odciążając od obowiązku opieki nad rodzicem. Z drugiej strony tworzyłoby nowe miejsca pracy w sektorze opieki. Na jakim etapie są prace nad ustawą? O jakich kwotach mowa?

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Emerytura nie wystarczy. Policzono, ile Polacy powinni odłożyć na "spokojną" starość

Bon senioralny: zasady, regulacje, kwoty

Maksymalna wartość bonu senioralnego miałaby wynieść 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Konsultacje nad projektem miałyby rozpocząć się w lipcu br. i potrwać kilka miesięcy.

Bon senioralny. Jak dostać? Kto zajmie się seniorami?

Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. Według przeprowadzonych szacunków skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych. Dystrybucją środków zajęłyby się samorządy - wypłaty realizowałyby samodzielnie, przy pomocy swojej kadry, lub delegowały zadanie np. organizacji pozarządowej lub podmiotowi prywatnemu.

Co do, brakującej obecnie, kadry opiekuńczej, Okła-Drewnowicz zdradziła, że w regionach gmin wiejskich weszła w dialog ze strukturami kół gospodyń wiejskich. Potencjalnie miałyby zostać włączone w system, co poprzedziłoby 30-godzinne szkolenie.

Będzie kryterium dochodowe

Już teraz wiadomo, że program posiadałby kryterium dochodowe w wysokości miesięcznego dochodu do 5 tys. zł brutto. To kwota dochodu samego seniora. Kryterium dochodowe miałoby dotyczyć także członka rodziny wnioskującego o taką pomoc. W tym przypadku kwoty będą zależne od rodzaju gospodarstwa domowego; jedno lub wieloosobowego. W zależności od tego granica sięgnie dwu lub trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.