Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca dodatkowe 1500 zł. Niewiele osób wie o tym świadczeniu, warunki są proste
Michał Górecki
Michał Górecki 05.06.2024 16:19

ZUS wypłaca dodatkowe 1500 zł. Niewiele osób wie o tym świadczeniu, warunki są proste

pieniądze/kobieta
Fot. Flickr/Kuba Ko

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zostało w Polsce wprowadzone w 2019 r. i zyskało nieformalną nazwę programu “Mama 4 plus”. Choć po świadczenie mogą też sięgnąć mężczyźni, w praktyce w zdecydowanej większości wypłacane jest kobietom. Środki wypłacane przez ZUS są corocznie waloryzowane, a w 2024 r. kwota opiewa na 1780,96 zł. Jak ubiegać się o świadczenie “Mama 4 plus”?

Mama 4 plus. Świadczenie ZUS dla kobiet i mężczyzn. Jak dostać pieniądze?

Świadczenie określane potocznie “Mama 4 plus” to program wprowadzony ustawą w styczniu 2019 r. Jest wypłacane od 1 marca i ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, by wychowywać dzieci, lub z tego powodu pracy nie podjęły wcale. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać beneficjentem rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego? 

Zobacz też: Dostałeś spadek? To musisz wiedzieć, by uniknąć zapłaty podatku

 

Czy matka może zostać ukarana za karmienie piersią w miejscu publicznym? Sprawdzamy

Mama 4 plus. Komu przysługuje?

Warunki otrzymania świadczenia rodzicielskiego różnią się w zależności od płci. W przypadku kobiet, zostanie wypłacone jeżeli kobieta ukończyła 60 rok życia i urodziła (lub tylko wychowała) co najmniej 4 dzieci. Ustawa wprost punktuje, że może chodzić o dzieci własne, współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyłączeniem zawodowej rodziny zastępczej). 

W przypadku mężczyzn, ojciec ubiegający się o świadczenie musi ukończyć 65 . rok życia i wychować co najmniej 4 dzieci - z tym zastrzeżeniem, że matka dziecka (lub dzieci) zmarła, porzuciła je, albo przez długi czas nie wychowywała.

Ponadto obligatoryjne jest stałe zamieszkanie w Polsce (definiowane w ustawie także jako “ośrodek interesów życiowych”, co powinno trwać min. 10 lat). Do tego wymagane jest obywatelstwo polskie lub jednego z krajów członkowskich UE (ew. EFTA). W przypadku cudzoziemców wystarczy zalegalizowany pobyt.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ile wynosi w 2024 r.? Czy można skorzystać na emeryturze?

Od 1 marca 2024 r. świadczenie wynosi 1780,96 zł i jest co roku waloryzowane. W przypadku osób, które pobierają emeryturę (lub rentę); świadczenie rodzicielskie może być wypłacane tylko, jeżeli emerytura jest niższa, niż minimalna w danym roku. Wtedy “Mama 4 plus” wyrówna emeryturę do najniższej. Pobieranie emerytury w wysokości minimalnej w danym roku dyskwalifikuje z programu.

Jak wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus"?

Jak ubiegać się o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego? Wystarczy złożyć w ZUS wniosek (powinien być dostępny w lokalnych urzędach ZUS lub pod  TYM LINKIEM]. We wniosku muszą się znaleźć dane takie jak imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, adres zamieszkania. Nie obejdzie się bez oświadczenia o Twojej sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.  Do tego akty urodzenia dzieci i , w przypadku mężczyzn, akt zgonu matki.

Według wyliczeń ZUS, na które powołuje się serwis Interii, w 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 55,8 tys. "rodzicielskich świadczeń uzupełniających". Wydano na nie w sumie 495,2 mln zł. Średnio emeryci otrzymali 740 zł dodatku (wyrównania do emerytury minimalnej). W przeszło 99 proc. świadczenie trafia do kobiet.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1051)/ źródło: zus.pl