Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 6200 złotych miesięcznie z ZUS. Jest jeden warunek
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.06.2024 13:44

Nawet 6200 złotych miesięcznie z ZUS. Jest jeden warunek

pieniądze
Fot. materiały własne

Dodatkowe świadczenia, które otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryci, to nie tylko często przywoływana 13. i 14. emerytura. Istnieje jeszcze jeden specjalny dodatek przyznawany seniorom. Jest się o co starać, bowiem mowa tu o ponad 6200 zł. Trzeba jednak spełnić konkretny warunek. 

Emerytura honorowa

Emerytura w Polsce to dość trudny temat. Pomimo znacznej poprawy sytuacji gospodarczej naszego kraju, wciąż daleko nam do osiągnięcia standardu życia właściwego krajom Europy Zachodniej. 

ZOBACZ: Tyle należy zarabiać, aby otrzymać 3 tys. zł emerytury. Kwota może zaskoczyć 

Szczególnie widać to w przypadku emerytów, którzy nader często muszą liczyć z każdym, nawet najmniejszym wydatkiem. W takiej sytuacji nieocenioną wręcz pomoc stanowią takie bonusy, jak 13. i 14. emerytura

Jest jeszcze jeden specjalny dodatek, na który szanse ma każdy emeryt. Mowa o emeryturze honorowej. Trzeba jednak spełnić dość wymagający warunek, mianowicie dożyć wieku stu lat

Duże zmiany w emeryturach. ZUS przekazał szczegóły

Nawet 6246,13 zł. brutto

Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warto zaznaczyć, że emerytura honorowa wypłacana jest niezależnie od innych świadczeń emerytalnych. Od 1 marca emeryci, którzy skończyli sto lat mogą liczyć na dodatkowe 6246,13 zł. brutto. Jest więc o co się starać, choć spełnienie kluczowego warunku nie jest proste, szczególnie zważywszy na średnią długość życia w Polsce. 

Według danych GUS z 2022 r. polski mężczyzna żyje średnio 73 lata, kobieta zaś 81. 

Co z dodatkowymi formalnościami?

Aby otrzymać emeryturę honorową nie ma potrzeby składania żadnych dodatkowych wniosków. Chyba, że dany senior nie pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żadnych świadczeń, wówczas należy złożyć wniosek z załączonym dokumentem, który potwierdza wiek. 

ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - podsumowuje rzeczniczka.