Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany w emeryturach. ZUS przekazał szczegóły
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.06.2024 08:50

Duże zmiany w emeryturach. ZUS przekazał szczegóły

Seniorka, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje dane dotyczące ostatniej waloryzacji kapitału.
W wyniku czerwcowej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 miliarda złotych - przekazał prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk.

Waloryzacja większa niż w zeszłym roku

Według danych ZUS wskutek czerwcowej waloryzacji, na kontach ubezpieczonych przybyło 521,7 miliarda zł. waloryzacja zgromadzonego kapitału, jest aż o 70 miliardów większa niż w 2023 r. Wysokość waloryzacji składek uzależniona jest przede wszystkim od wielkości inflacji. Istotny jest również wzrost przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. 

W wyniku czerwcowej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 miliarda złotych - przekazał prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. 

ZOBACZ: Nowe świadczenie dla seniorów. Może wynieść nawet 2150 zł 

Ubiegłoroczny wskaźnik waloryzacji wynosił 114,40 proc. i był dość wysoki. W 2024 r. zastosowano wskaźnik 114,87 proc. Stąd tegoroczna kwota jest większa. Warto przy tym podkreślić, że waloryzacja nie może być ujemna. 

Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód

Ile więcej w konkretnych przypadkach?

Aby odpowiednio zobrazować skalę, ZUS podaje przykład osoby, która na swoim koncie zgromadziła kapitał w wysokości 450 tys. zł. Wskutek czerwcowej waloryzacji zostanie jej dopisane 66,9 tys. zł, co przełoży się na emeryturę wyższą o 250 zł i więcej - w zależności od wieku danej osoby - im bliżej emerytury, tym większa podwyżka.

Podobna zasada tyczy się wielości zgromadzonego kapitału. Jeżeli na swoim koncie zgromadziliśmy 850 tys. zł, to po waloryzacji zyskujemy nawet 126,4 tys. zł. 

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł - dla osoby w wieku 60 lat lub ponad 300 zł - dla osoby w wieku 65 lat. Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480-580 zł wyjaśnił Derdziuk.

Zakład poinformuje o stanie konta

Jeszcze w czerwcu ZUS przygotuje konkretne informacje o stanie naszego konta. Będę one widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeżeli ktoś nie sprawdzi tego w PUE, to taką informację dostanie również w corocznej  informacji o stanie konta ubezpieczonego. 

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.