Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle należy zarabiać, aby otrzymać 3 tys. zł emerytury. Kwota może zaskoczyć
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 02.06.2024 21:38

Tyle należy zarabiać, aby otrzymać 3 tys. zł emerytury. Kwota może zaskoczyć

Pieniądze, ZUS
fot. materiały redakcji

ZUS udostępnił narzędzie, które pozwala obliczyć przyszłą emeryturę na podstawie obecnych zarobków i wieku przejścia na emeryturę. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać 3000 zł emerytury.

Kalkulator emerytalny ZUS do obliczenia świadczenia

Długie lata pracy wiążą się z odkładaniem składek na konto ZUS, ale niewielu z nas wie, jakiego świadczenia możemy się spodziewać po zakończeniu kariery zawodowej. ZUS wprowadził kalkulator emerytalny, który pozwala na wstępne oszacowanie wysokości przyszłej emerytury. 

Na wysokość emerytury wpływa nie tylko suma odłożonych składek, ale również wiek, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę.

Emerytura w wieku 55 lat. Musisz spełnić określone warunki, aby z niej skorzystać Ważny komunikat ZUS. Zmiana zasad dotyczących świadczeń emerytalnych

Tyle trzeba zarabiać, aby otrzymać 3000 zł emerytury

Minimalna emerytura w Polsce wynosi obecnie 1780,96 zł brutto, co jest znacznie poniżej minimalnej płacy, która wynosi 4242 zł brutto od stycznia 2024 roku i wzrośnie do 4300 zł brutto od lipca. Aby uzyskać bardziej godne świadczenie emerytalne w wysokości 3000 zł, niezbędne jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu zarobków.

Jak donosi Interia Biznes, z kalkulatora ZUS wynika, że aby otrzymać emeryturę w wysokości 3000 zł, obecnie trzeba zarabiać około 6300 zł brutto. Warto zaznaczyć, że są to wyliczenia orientacyjne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników.

Jak obliczana jest wysokość emerytury

Na wysokość emerytury znacząco wpływa wiek przejścia na emeryturę. Każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, zwiększa wysokość przyszłego świadczenia o około 10-15 procent. Oznacza to, że kilka dodatkowych lat pracy może niemal podwoić wyjściową kwotę emerytury.

Źródło: Interia Biznes