Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci muszą o tym wiedzieć. Od czerwca mogą dorobić znacznie więcej, są nowe limity
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.06.2024 09:19

Emeryci muszą o tym wiedzieć. Od czerwca mogą dorobić znacznie więcej, są nowe limity

seniorzy, emeryci
Fot. Pixabay/un-perfekt

Limity dorabiania do emerytury zmieniają się aż cztery razy w roku. Zasada ta nieraz bywa korzystna dla samych beneficjentów, budzi jednak szereg wątpliwości. Z początkiem czerwca kwoty te ponownie zostały zmienione. Ile obecnie mogą dorobić emeryci?

Nowe limity od 1 czerwca 2024

Początek czerwca dla wielu Polaków oznaczał kolejną już w tym roku zmianę limitów dorabiania do emerytury. Tym razem jednak, w przeciwieństwie do I kwartału  2024 roku, to dobra informacja dla osób, które pobierają wcześniejszą emeryturę. Do 1 września beneficjenci będą mogli dorobić o nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej.

Limity dorabiania dotyczą tylko tych osób, które dostają wcześniejszą emeryturę, czy rentę i podejmują lub kontynuują zatrudnienie. Te osoby, czyli panie przed 60. a panowie przed 65. rokiem życia, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość wypłacanego przez nas świadczenia — przypomina Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznik prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
 

Ile wynoszą limity dorabiania do emerytury?

Niezależnie od wskazanej w danym okresie kwoty, zasada dotycząca dorabiania do emerytury pozostaje niezmienna. Osoby, którym ZUS wypłaca świadczenie przed osiągnięciem wieku emerytalnego, muszą pamiętać o dwóch limitach: 70% oraz  130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dokładne kwoty ustalane są cztery razy w roku, zależnie od wysokości średniej płacy krajowej, wskazanej przez Główny Urząd Statystyczny. Po ich przekroczeniu emerytura zostaje kolejno pomniejszona lub całkowicie wstrzymana. Seniorzy, którzy ukończyli już 60 lub 65 lat, nie muszą przejmować się tym ograniczeniem.

W czerwcu emeryci zarobią więcej

Ile więc dokładnie Polacy mogą dorobić do wcześniejszej emerytury? Pierwszy próg, w wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to obecnie 5703,20 zł. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty ZUS zmniejszy wypłacane świadczenie. Powyżej 10 591,60 zł, czyli 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłaty emerytury i renty zostaną jednak całkowicie wstrzymane.

Warto podkreślić, iż nowe limity są wyższe niż te obowiązujące do końca maja. To efekt wyższego o ponad 600 zł przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2024 roku, w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego.