Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 2300 zł miesięcznie. Pieniądze mogą trafić do wielu Polaków
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.06.2024 08:24

Nawet 2300 zł miesięcznie. Pieniądze mogą trafić do wielu Polaków

rodzina, dziecko, pieniądze
Fot. Pixabay/Arcaion, Annabel_P

Rodzice wreszcie doczekali się nowego świadczenia. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, a pieniądze wkrótce trafią na konta. Ile wynosi świadczenie ”Aktywny rodzic” i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać babciowe?

Nowe świadczenie na dziecko już jest!

O wprowadzeniu nowej formy dofinansowania dla rodziców, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówiło od miesięcy. Teraz wreszcie mogą powiedzieć: mamy to! Ustawa ws. świadczenia ”Aktywny rodzic”, powszechnienie znanego również jako babciowe, została podpisana przez Andrzeja Dudę. Do dyspozycji rodziców trafią trzy rodzaje dofinansowania, spośród których będą mogli dowolnie wybierać i zmieniać je, zależnie od potrzeb. Jednocześnie będą mogli jednak skorzystać z tylko jednego świadczenia.
 

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

Komu przysługuje babciowe?

Każde z trzech nowych świadczeń przyznawane jest na dziecko w wieku od 12. do 35. miesięcy. W przypadku dwóch dodatków rodzice muszą jednak spełnić również warunek aktywności zawodowej. Wyjątek stanowi świadczenie ”Aktywnie w domu”, w wysokości 500 zł miesięcznie.

Domyślnym świadczeniem na dziecko jest wariant ”Aktywni rodzice w pracy”. Dodatek ten wynosi 1500 zł i przyznawany jest na okres 24 miesięcy. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zatrudnienie niani. Rolę tę pełnić może także członek rodziny, np. babcia — stąd ”babciowe”. Sposób ten nie tylko pozwoli rodzicom sfinansować opiekę nad dzieckiem, ale również umożliwi seniorom dorobić sobie do emerytury.

Osoby, które dzieci wolą zapisać do żłobka, mogą z kolei liczyć na świadczenie ”Aktywnie w żłobku”. Również ten dodatek wynosi 1500 zł, ale może przysługiwać nieco dłużej, bo do momentu ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Świadczenie będzie wypłacane dłużej jednak jedynie w przypadku, gdy z jakiegoś powodu utrudnione jest zapisanie dziecka do przedszkola.
 

Rodzice dostaną nawet 2300 zł miesięcznie

Nie zapominajmy, że na każde dziecko wciąż wypłacane jest świadczenie ”800 plus”. Co bardzo ważne, wypłaty babciowego nie uniemożliwiają dalszego korzystania z tego świadczenia. 800+ wypłacane jest rodzicom każdego dziecka od momentu narodzin, do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia. W praktyce rodzice wychowujący dziecko w wieku żłobkowym mogą więc liczyć nie na 800 zł, ale na 1300 zł lub nawet 2300 zł miesięcznie. Muszą tylko pamiętać o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie.