Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 4500 zł dopłaty. Wiemy, komu należą się dodatkowe pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.06.2024 16:09

Nawet 4500 zł dopłaty. Wiemy, komu należą się dodatkowe pieniądze

pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu Polaków może liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy. Specjalna dopłata jest ma wspierać osoby z niższymi dochodami i wspomóc ich w pokryciu części kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Komu konkretnie należy się świadczenie i ile wynosi? Wyjaśniamy.

Czym jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy to specjalna forma wsparcia finansowego przeznaczona dla osób, które nie radzą sobie z pokrywaniem kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Świadczenie ma wspomagać osoby, które otrzymują niskie dochody.

Wypłacaniem pieniędzy zajmują się gminy. Wysokość wsparcia zależy od kilku różnych czynników. Okazuje się beneficjenci dodatku mieszkaniowego mogą otrzymać od 250 zł do 380 zł miesięcznie, co w skali roku daje nawet ponad 4500 złotych.

Zobacz także: Dodatkowy rok pracy po wieku emerytalnym. Tyle pieniędzy można zyskać

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

Dopłata tylko dla osób, które spełniają te warunki

Warto mieć na uwadze, że dodatek mieszkaniowy nie przysługuje wszystkim Polakom. Podstawowym warunkiem koniecznym do spełnienia jest posiadanie tytuły prawnego do mieszkania lub domu, który zamieszkujemy. Nie trzeba być właścicielem lokalu, wystarczy tytuł najemcy. Powierzchnia użytkowa nie może być większa od normatywnej powierzchni o 30 proc. lub 50 proc., pokoje i kuchnia nie mogą przekraczać 60 proc. w powierzchni użytkowej.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest kryterium dochodowe. Jakiś czas temu uległo ono zmianie, dzięki czemu jeszcze więcej osób może starać się o wypłatę dodatku. Jeżeli chodzi o jednoosobowe gospodarstwo domowe, to próg wynosi 2863,39 zł. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego limit jest na poziomie 2147,54 zł.

Aby skorzystać z dopłaty, trzeba złożyć wniosek

Osoby kwalifikujące się do wypłaty dodatku mieszkaniowego muszą złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiedni formularz możemy znaleźć w urzędzie miasta lub gminy. Wypełniony dokument należy dostarczyć do gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Zwykle dodatek mieszkaniowy jest wypłacany zarządcy budynku lub do osoby, która zajmuje się pobieraniem opłat za użytkowanie mieszkania. Pieniądze mogą zostać przekazane także bezpośrednio do beneficjenta. Stanie się tak w przypadku, gdy świadczenie jest przyznawane w formie ryczałtu.