Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 831 zł. Wiele osób nie ma pojęcia o tym dodatku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.06.2024 21:11

Można dostać nawet 831 zł. Wiele osób nie ma pojęcia o tym dodatku

pieniądze, portfel
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wielu Polaków nie ma pojęcia, że należy im się wypłata dodatkowego świadczenia. Jest o co się starać, bowiem można dostać nawet 831 zł miesięcznie. Pieniądze nie zostaną jednak wypłacone wszystkim. Komu konkretnie przysługuje taki dodatek? Przedstawiamy szczegóły.

Czym jest dodatek aktywizacyjny?

Polakom, którzy stracili zatrudnienie i nie mają źródła dochodu, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Okazuje się, że osoby w tak trudnej sytuacji, mogą ubiegać się także o wypłatę jeszcze jednego świadczenia. Co ciekawe, mało kto wie o istnieniu takiej możliwości.

Mowa tu o dodatku aktywizacyjnym, który przysługuje w dwóch przypadkach. Dodatkowe pieniądze mogą zostać wypłacane bezrobotnemu, który podjął się pracy w wyniku skierowania przez urząd pracy. Wówczas konieczne jest by, dana osoba pracowała w niepełnym wymiarze i otrzymywała pensję mniejszą niż najniższa krajowa.

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

Tyle wynosi dodatkowe świadczenie

Wysokość dodatku aktywizacyjnego jest na poziomie 50 proc. podstawowego zasiłku dla bezrobotnych. Co istotne, ten kluczowy zasiłek został podniesiony 1 czerwca bieżącego roku. Aktualne stawki wynoszą: 1662,00 zł - w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku oraz 1305,20 zł - w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

W związku z tym, wysokość dodatku aktywizacyjnego od początku czerwca może wynosić maksymalnie 831 złotych. Warto przypomnieć, że jeszcze do niedawna wsparcie finansowe było wypłacane w wysokości 745,95 złotych.

Zobacz także: Emerytura może być wyższa. ZUS podpowiada, jak dostać większe świadczenie

Co zrobić, by otrzymać dodatkowe pieniądze?

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Niezbędnych formalności należy dopełnić w powiatowym urzędzie pracy. Do wniosku należy dołączyć dokument, który potwierdzi podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. 

Co istotne, w niektórych przypadkach dodatek aktywizacyjny nie będzie przysługiwał. Dotyczy to beneficjentów, którzy: podjęli pracę za granicą lub u zagranicznego pracodawcy; przebywają na bezpłatnym urlopie; pracują u pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przed zarejestrowanym jako osoba bezrobotna lub zostali skierowani przez urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko refundowane przez Fundusz Pracy.