Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świetne wieści dla seniorów, taka będzie waloryzacja emerytur w 2025. Są wyliczenia
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.06.2024 08:29

Świetne wieści dla seniorów, taka będzie waloryzacja emerytur w 2025. Są wyliczenia

emerytura
fot. materiały własne/Pxhere

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przedstawił planowany wskaźnik waloryzacji emerytur na przyszły rok. Chociaż wiadomo było, że nie będzie można oczekiwać takich podwyżek jak w roku obecnym, kwoty jakie w 2025 roku trafią na konta emerytów pozostawały zagadką. Aż do teraz. 

Waloryzacja emerytur w 2025

Gdyby nie waloryzacja, emerytury mogłoby stale tracić na wartości, na przykład w wyniku procesów inflacyjnych. Jest to więc mechanizm, który zapewnia kontrolowane wyrównywanie świadczenia do zmiennej przecież siły nabywczej pieniądza. Ponieważ w obecnym roku inflacja była wyższa, niż ta prognozowana na przyszły, w 2025 roku nie będzie można oczekiwać takich samych podwyżek emerytury. 

Rząd przedstawił prognozy dotyczące świadczeń emerytalnych na przyszły rok. Choć nie można mówić o wiążących predykcjach, to jednak emeryci wiedzą już, czego się z grubsza spodziewać. ZUS nadal wypłaci im więcej niż obecnie. 

Komunikat GIS. Kolejne produkty zagrożeniem dla zdrowia

Ile dostaną emeryci?

Według założeń przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalnych, ma ona wynieść nie mniej niż 6,78 proc. W bieżącym roku za sprawą wysokiej inflacji podwyżki wyniosły 12,12 proc.

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc – poinformował rząd w komunikacie

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto. Przy założeniu, że przewidywania okażą się trafione, w przyszłym roku kwota minimalnego świadczenia wzrośnie zatem do 1901,71 zł. 

Przewidzieć nieprzewidywalne

Zapowiedziane stawki są wynikiem prognoz dotyczącej sytuacji ekonomicznej, zwłaszcza spodziewanej inflacji. W świetle tak wielu zmiennych, nie można oczekiwać, że przedstawione przez rząd stawki będą wiążące. 

W przypadku inflacji wyższej niż przewidywana, co w związku na przykład z sytuacją na rynku energetycznym nie jest wykluczone, poziom waloryzacji może ostatecznie wzrosnąć. Większą pewność w kontekście przyszłorocznych emerytur przyniosą więc kolejne miesiące.