Prawo jazdy w telefonie
Pxhere/Robert Couse-Baker
Autor Maria Glinka - 4 Grudnia 2020

Kapitalne wieści dla kierowców. Czeka ich rewolucyjna zmiana

Prawo jazdy czeka gruntowna zmiana. Już od 5 grudnia kierowcy będą mieli dostęp do dokumentu poprzez aplikację na telefonie komórkowym. Oznacza to, że w trakcie jazdy nie będzie konieczne posiadanie uprawnień w wersji oryginalnej. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których mogą się one przydać.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego zostanie wprowadzony wirtualny dostęp do prawa jazdy
 • Jak zachować się w trakcie kontroli policyjnej
 • Kiedy warto mieć przy sobie plastikowy dowód osobisty

Prawo jazdy w telefonie

Wirtualne prawo jazdy to nowinka technologiczna, która z pewnością ucieszy większość kierowców. Wszystko za sprawą uruchomienia kolejnej części aplikacji mObywatel. Na razie usługa zezwala na dostęp do elektronicznego dowodu osobistego (mTożsamość) oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu (mPojazd).

Ten pokaźny katalog skierowany do kierowców zostanie rozszerzony o prawo jazdy (mPrawo Jazdy). W aplikacji kierujący będzie miał dostęp do wszystkich szczegółowych danych takich jak status i numer blankietu, data wydania i ważności prawa jazdy, organ wydający czy kategorie i ich status.

Kierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwKierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwCzytaj dalej

Skąd te rewolucyjne zmiany na miarę XXI w.? Według danych cyfryzacji z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z mObywatela korzysta obecnie 1,7 mln osób. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost względem szacunków z początku tego roku. Wówczas z wirtualnych dokumentów korzystało 892 tys. obywateli. Z uwagi na ogromne zainteresowanie rząd stawia na dalszą digitalizację i rozszerza pakiet scyfryzowanych dokumentów o prawo jazdy.

Wirtualne prawo jazdy a kontrola policyjna

Wejście w życie elektronicznego prawa jazdy wiąże się z brakiem konieczności posiadania przy sobie oryginalnego dokumentu, nawet w trakcie kontroli policyjnej. Do tej pory za jazdę bez prawa jazdy groził mandat rzędu 50 zł. Już od jutra przechodzi on do historii.

Zmiany są wyjątkowo korzystne dla kierowców. Portal moto.pl podaje, że kierujący nie musi nawet posiadać aplikacji na swoim telefonie, która umożliwia dostęp do wirtualnego prawa jazdy. Za pomocą terminali w radiowozach funkcjonariusze będą mogli z łatwością sprawdzić, czy faktyczne uprawnienia kierowcy pokrywają się z tymi, które deklaruje.

Jeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniJeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniCzytaj dalej

Co w sytuacji, gdy zasięg będzie na tyle słaby, że policjanci nie będą w stanie zweryfikować danych bezpośrednio na miejscu? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

- Jeśli zasięg jest słaby, można wykorzystać inne środki komunikacji, połączyć się z dyspozytorem na komendzie i poprosić o wgląd do systemu i zweryfikowanie danych kierowcy. Prowadziliśmy warsztaty z policją, są rożne scenariusze działań. Brak zasięgu nie będzie specjalnym problemem - wyjaśnił przedstawiciel rządu.

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomNa dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Kiedy warto mieć przy sobie oryginalne prawo jazdy?

Warto jednak pamiętać, że elektroniczne prawo jazdy nie zawsze będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym uprawnienia. Dokument w formie scyfryzowanej jest honorowany tylko w Polsce. Zatem każda podróż zagraniczna wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie zwykłego, plastikowego dokumentu.

Oryginalne prawo jazdy przyda się także każdemu, kto zechce wypożyczyć samochód. Obecnie nie wiadomo, jak kwestii mPrawa Jazdy będą podchodziły serwisy oferujące tę usługę. Portal moto.pl podejrzewa, że honorowanie elektronicznego dokumentu będzie zależało do indywidualnego podejścia firmy.

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

Jednak nieposiadanie przy sobie plastikowego prawa jazdy oraz brak zainstalowanej aplikacji na telefonie może zrodzić poważne problemy. Sytuacja, gdy kierowca nie będzie chciał spisać oświadczenia z kierującym, który nie jest w stanie w żaden sposób potwierdzić swoich uprawnień (czy to fizycznie czy wirtualnie) będzie wiązała się z koniecznością przyjazdu policji nawet w razie niegroźnych stłuczek.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
 8. Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCi w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCzytaj dalej

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News