fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 14.01.2020. n/z Fragment prawa jazdy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Sierpnia 2020

Już niebawem wielu Polaków czeka wymiana prawa jazdy. Koszty mogą zadziwić

Jeszcze niedawno obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczył tych osób, które na dokumencie miały wpisaną datę ważności. Teraz nowy “plastik” będą musiały wyrobić także ci, którzy mają bezterminowe uprawnienia.

Kto będzie musiał wyrobić nowe prawo jazdy

Tak jak do tej pory, prawo jazdy będą musiały wymienić osoby, którym na dokumencie skończy się data ważności, czyli wszyscy ci, którzy uprawnienia zyskali po 18 stycznia 2013 roku. Obowiązek odnowienia dokumentu leży także po stronie kierowców, którzy muszą odnawiać badania lekarskie.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w 2019 roku prawo jazdy będą musiały wymienić wszyscy, którzy posiadają bezterminowy dokument. Te osoby mają na to jeszcze trochę czasu, ponieważ do urzędów będą mogli udać się najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej w 2033 r., podaje Wirtualna Polska. Wszystko za sprawą zmiany wzoru prawa jazdy - teraz na dokumencie nie widnieje już adres zamieszkania, w związku z czym “plastiku” nie trzeba wymieniać przy przeprowadzce.

Co zrobić by wymienić prawo jazdy

Aby otrzymać nowy dokument należy zgłosić się do naszego urzędu z przygotowanym wcześniej wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy (które można pobrać ze strony urzędu), kolorowym zdjęciem o wymiarach 35x45 mm, kopią dotychczasowego dokumentu, którego termin ważności mija, oświadczenie o zgodności z prawdą składanego wniosku i potwierdzenie opłaty za wydanie wniosku i opłaty ewidencyjnej.

Za wydanie nowego prawa jazdy zapłacimy całkiem sporo, bo co najmniej 100,50 zł (100 zł kosztuje wydanie nowego dokumentu, zapłacimy także 50 gr opłaty ewidencyjnej). To jednak nie koniec wydatków, ponieważ do tej ceny dochodzi koszt zrobienia nowego zdjęcia, ponieważ fotografia w dokumencie musi być aktualna. Oprócz tego, wszystkie osoby, które otrzymały prawo jazdy na czas określony, będą musiały udać się na badania lekarskie, za które także trzeba zapłacić - dodatkowe 200 zł. Za cały proces wymiany dokumentu zapłacimy zatem co najmniej 330 zł. Tak ceny rozkładają się w tej chwili, jednak od 2028 roku, kiedy prawo jazdy będą musiały wymienić osoby z bezterminowym dokumentem ta kwota prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.\

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News